Kamerun'un batısındaki Dschang (Çan) şehrinde yaşayan animist Tsague Herve, rüyasında duyduğu ezanın manasını çözmeye çalışırken Müslüman oldu.

Özellikle Afrika ülkelerinde yaygın şekilde benimsenen Animizm inancına sahip Tsague Herve, Müslüman olma hikayesini AA muhabirine anlattı.

Bir din olmasa da Afrika ülkelerinde bir dinle bağdaştırılan ve din olarak benimsenen Animizm anlayışıyla yıllarca yaşayan Herve, "Ben Müslüman olmadan önce diğer kardeşlerim gibi birçok tanrıya inanan bir animisttim. Tek tanrı yerine birçok tanrıya tapıyordum." dedi.

Doğada canlı ve cansız her varlığın bir ruha sahip olduğunu savunan Animizim inancının hiçbir faydasını göremediğini, aksine hayatını zorlaştırdığını söyleyen Herve, "Animistken ölen yakınlarımın ruhlarının bizi terk etmediğini düşünerek başlarını kesip, evimde muhafaza ediyordum." ifadelerini kullandı.

"RÜYAMDA DUYDUĞUM EZANIN PEŞİNE DÜŞTÜM"

Herve, 6 yıl önce rüyasında ezan sesi duyduğunu belirterek "Sesin ne anlama geldiğini bilmiyordum. Uyanınca anneme sordum ve annem bana Müslümanlara sormam gerektiğini söyledi. Ben de rüyamda duyduğum ezan sesinin peşine düştüm." ifadelerini kullandı.

Yorumlar 0 Yorum Var