Dünyada sadece Türkiye'de çıkarılan ve 50 milyar dolarlık rezervi olduğu tahmin edilen 'Diaspor kristali' küresel piyasaya açılıyor.

Son yıllarda mücevher sektörünün gözdesi haline gelen Diaspor Kristali, dünyada sadece Türkiye'de çıkarılan değerli taşlardan. 

50 MİLYAR DOLARLIK REZERV!

Türkiye'de 50 milyar dolarlık süs taşı rezervi çıkarılmayı bekliyor. Üstelik bu değerli taşlardan 3 türü, sadece Türkiye topraklarında bulunuyor. Diaspor kristali de, dünyada sadece Türkiye'de çıkarılan değerli taşlardan.

TRT Haber'in haberine göre; 9 farklı renk geçişiyle göz kamaştırıyor. Son yıllarda mücevher sektöründe pırlantaya alternatif olarak gösteriliyor. Diaspor kristali, dünyada sadece Muğla'nın Milas ilçesindeki madenden çıkarılıyor.

DÜNYADA SADECE TÜRKİYE'DE ÇIKARILIYOR

Diaspor kristali diğer madenler gibi tonlarca çıkarılmıyor. Gram gram çıkarılıyor. Dünyada çok değerli bir maden. Her işçi taşın, çamurun içinde diaspor kristalini bulmak için çalışıyor.

Madenden yılda ortalama 750 kilogram diaspor kristali çıkarılıyor. Çıkarılan kristalin ise yüzde 2'si işlenebiliyor. Dünyada bilinen 300 değerli taştan biri olan diaspor kristali, son yıllarda mücevher ve takı sektörünün dikkatini çekmeye başladı.

"ELMASTAN 10 BİN KAT DAHA NADİR, BİR TEK OCAKTAN ÇIKIYOR"

Madenin sahibi Murat Akgün, "Elmas kadar değerli değil ama amacımız bu. Elmastan 10 bin kat daha nadir bir tek ocaktan çıkıyor. Elmas 5 kıtadan çıkıyor. Türkiye'de ve dünyada istediğimiz değerde değil. Bizim de amacımız bunu dünyaya tanıtmak her gelen turiste bir tane aldırmak ayrıca Türk insanının da bunu tanıması ve takması" diye konuştu.

Diaspor kristalinin fiyatı, karatı, süslemesi ve işlemesine göre 100 bin dolara kadar alıcı buluyor. Hindistan, diaspor kristalinin en fazla ihraç edildiği ülke konumunda.

Yorumlar 41 Yorum Var
 • Dwse 29.04.2022 06:20
  Yediniz ilkemi turkiyede uretilsin işlensin komple sarsılmasın nerde sahipsiz devlet
 • Ahmet 29.04.2022 04:00
  Milyar dolarları inşallah vatandaş olarak bekliyoruz henüz yansımadı
 • Nt6874 28.04.2022 23:54
  Lan bu milyar dolar haberleri hep var.şöyle bulundu degeri bu şunu sattık bunu bulduk ekonomi uçtu vesselam.kime neye geliyor bu paralar millet perişan halde .bu yalanlarınızla bir gün sizde yalan olacaksınız
 • levrek 28.04.2022 20:35
  müjdeli bir haber
 • Urfalı 28.04.2022 19:33
  Aha bir hafta sonra yine zamlar gelir yine
Daha fazla yorum görüntüle