İranlı gubari hat sanatçısı Raein Ekber Khanzadeh, dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim’ini yazdı.

İran’ın başkenti Tahran’da yaşayan 41 yaşındaki İranlı gubari hat sanatçısı Raein Ekber Khanzadeh, çıplak gözle görülenden 30 kat daha küçük harfleri okuyup yazabiliyor. Kuran-ı Kerim ayetlerini sadece büyüteç yardımıyla okunabilen 1,6 en ve 2,1 boyuna sahip altın ve gümüş plaka üzerine yazan Khanzade’nin yazıları bu plakalarla da sınırlı değil. Khanzade aynı zamanda pirinç tanesi, şeker parçası, küçük bir çay yaprağı hatta saç teli gibi küçük cisimlerin üzerine de 160 satır Kuran-ı Kerim yazabiliyor. Yaklaşık 22 yıldır Gubari hat sanatıyla ilgilendiğini belirten Khanzadeh, “Dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim nüshasını 1,6 eninde, 2,1 santimetre boyunda ve 6 kilogram ağırlığında 24 ayar altın plak üzerine nakşettim” dedi.

“BÜYÜTEÇ VEYA MİKROSKOP KULLANMIYORUM”

Yazılarını yazarken büyüteç kullanmadığının da altını çizen Khanzadeh, “Tüm Kuran-ı Kerim ayetlerini altın veya gümüş plaklar üzerine kendi ellerimle ve herhangi bir büyüteç veya mikroskop kullanmadan Hattat Osman Taha’nın hat tekniğini kullanarak yapıyorum” ifadelerini kullandı. Khanzadeh, “Kuran-ı Kerim ayetlerini saç teli, şeker taneleri veya pirinç üzerine de yazabiliyorum. Pirinç tanesi üzerine 160 hat kuran ayetini çıplak göz ile yazdım” açıklamasında bulundu. Bu sanatın insanların ilgisini çektiğini de söyleyen Khanzadeh, “Kuran-ı Kerim ayetleri ile bu sanatı icra etmek insanların ilgisini çekiyor. Kuran-ı Kerim’in güzelliklerini dünyaya göstermek beni mutlu ediyor. İslam ve Kuran-ı Kerim’den haberdar olmayan bir çok Hristiyan bu eserleri gördüklerinde merak ediyor ve evlerinde Kuran-ı Kerim bulunduruyorlar. Bu işi yapmayı seviyorum” ifadelerini kullandı.

“İLK OLARAK TÜRKİYE’DE SERGiLEMEK İSTERİM”

Dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim’ini de hali hazırda yaptığını söyleyen Khanzadeh, “Dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim’i üzerinde de çalışıyorum ve 3 aya kadar sergileyeceğim. Ayrıca Türkiye’yi çok seviyorum. Türkiye’yi 2 kez görme fırsatım oldu. Dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim nüshasını bitirdiğimde bunu ilk olarak Türkiye’de sergilemek isterim” dedi.

Yorumlar 22 Yorum Var
 • Salih 12.07.2022 22:20
  Adama helal olsun sanaat bu bizim sahtekar sanatcilar gibi değiller boş işler kafa utuluyorlarr
 • Haydar 12.07.2022 18:49
  Camii yaparız ibadet hak getire selfi hane olur, övünç kaynağı bak çoook harika olmuş da camii, kimin imanını artırıyor.
 • İsmet 12.07.2022 18:46
  Çep telefonumda 80den fazla meal tevsir var daha küçüğüne gerek yook
 • Mustafa 12.07.2022 18:44
  Anlamak için Okunmasın yaşanmasın hayata hükmetmesin diye her şey mübah.!
 • Talha 12.07.2022 17:35
  Kur'an-ı kerimi okunamayacak kadar küçük harflerle yazmak, böyle küçük Mushafı almak günahtır. Allahü teâlâ, Kur'an-ı kerimi okumak, dinlemek, emirlerini öğrenip yapmak için gönderdi. Kur'an-ı kerimi okunamayacak kadar küçük yazmak, ona hakaret etmek olur. Halife Hazret-i Ömer, böyle küçük yazan birini cezalandırmıştır. (Halebi)
Daha fazla yorum görüntüle