Elektrikli otomobiller, ilk sürücüsüz taksiler için Dubai'nin dijital haritasını oluşturacak. Chevrolet Bolt elektrikli araçlar, ABD şirketi Cruise ile ortaklaşa Emirlik'te tanıtıldı.

İlk sürücüsüz taksiler Dubai'nin dijital bir haritası oluşturulacak ve bu otonom ulaşım stratejisi için ileriye doğru büyük bir adım olacak.

Sensörler ve kameralarla donatılmış iki Chevrolet Bolt elektrikli araç, gelecek yıl daha geniş kapsamlı yüksek teknolojili taksilerin tanıtımı öncesinde kullanılacak. Dubai'nin Yollar ve Ulaşım Otoritesi, ABD'li Cruise şirketi ile kamu-özel ortaklığının "dünya çapında türünün ilk örneği" olduğunu söyledi.

2030 yılına kadar araçların yüzde 25'i otonom hale gelecek

RTA, Cruise araçlarının başlangıçta Jumeirah'ta kullanılacağını ve uzman sürücüler tarafından kullanılacağını söyledi.

RTA genel müdürü Mattar Al Tayer, 2023'te otomobillerin "sınırlı sayıda" tanıtılacağını söyledi.

Sürücüsüz taksilerin piyasaya sürülmesi, 2030 yılına kadar çeşitli ulaşım modlarında toplam yolculukların yüzde 25'ini otonom hale getirmek için uzun vadeli bir vizyonun parçası.

Mart ayında, RTA, General Motors'un çoğunluk hissesine sahip olduğu otonom araç iştiraki olan ve başlangıçta 10 araç çalıştıracak olan Cruise ile ortaklığın bir parçası olarak sürücüsüz taksilerin testine başlama planlarını duyurdu.

Cruise, Dubai Veliaht Prensi Şeyh Hamdan bin Muhammed'in Nisan 2021'de Twitter'da duyurduğu bir anlaşmayla, ABD dışındaki ilk uluslararası robotaksi hizmetini Dubai'de başlatmayı kabul etti.

 

Dubai Taxi Corporation'ın 2021-2023 Stratejik Planı, Dubai'deki her 20 taksiden birinin gelecek yıla kadar sürücüsüz olmasını öngörüyor.

 

 

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Erdogan 27.07.2022 12:18
    İlla haçı sokacaklar milletin gözüne. Nissan