Birleşik Arap Emirliği, Türkiye'den sonra en büyük Bayraktar TB2 SİHA filosunu kurmak için harekete geçti. Arap basını, BAE'nin 120 adet TB2 SİHA siparişi verdiğini maliyetin 2 milyar dolara yakın olduğunu yazdı.

Birleşik Arap Emirliği, dev bir Bayraktar TB2 SİHA filosu kurmak için harekete geçti. Dünyada adından sıkça söz ettiren, Libya, Karabağ, Suriye ve Ukrayna'da gösterdiği performansla hayranlık uyandıran Bayraktar TB2 SİHA'lara ilgi gösteren ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bayraktar TB2 SİHA'sının bir talibi de Birleşik Arap Emirlikleri oldu. BAE'li yetkililerin Türk SİHA'larıyla ilgili Türk yetkililerle görüşmelerde bulunduğu öğrenildi.

120 ADET SİPARİŞ ETTİLER

Konuyu gündeme taşıyan Arap basını, görüşmenin aylardır devam ettiğini yazdı.

BAE'nin toplu satın alım teklifinde bulunduğu ifade edilirken görüşmelerde, 120 adet Bayraktar TB2 SİHA'nın sipariş edildiği belirtildi. SİHA tedarikinin içinde çok sayıda mühimmat, komuta ve kontrol merkezi ile eğitim paketi de yer aldığı ifade edildi.

SİPARİŞ MİKTARI 2 MİLYAR DOLARA YAKIN

120 adet TB2 ve diğer araçların yer aldığı paketin toplam değerinin 2 milyar dolara yakın olduğu kaydedildi.

TÜRKİYE'NİN ENVANTERİNDE 200'E YAKIN TB2 SİHA VAR

Türkiye'nin envanterinde yaklaşık 200'e yakın TB2 SİHA bulunurken Baykar tarafından üretilen 96 adet TB2 SİHA ise 20 ülkeye ihraç edildi.

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Yorumlar 107 Yorum Var
 • vatansever 10.09.2022 10:35
  bae ye en az 20 milyar dolara satılmalı ve süreklide bize bagımlı kalmalı..çünkü bunlar ikiyüzlü. herzaman iki alt modelini vereceksin bunlara..
 • selahattin sayer 10.09.2022 10:25
  eğer böyle bir talep varsa bayraktar yetişmiş değil yetişmeye açık genç yaşlı demeden türkiye gençlerini üretime katkı vermesini sağlamalı iş vermeli üretim hattı büyümeli mühendislerin üzerindeki yük ara işçilerle hafifletilmeli türkiye nin devlet olarak bayraktarın şirketinin hisselerine ortak olmalıaskeri bir üretim rayı olmalı eğer iddiali ürkütücü olması isteniyorsa 200 çok a z dünya ve bölgesel coğrafya adına bu 1 binlerce olmalı sürekli versiyonları geliştirici ekip olmalı şahsen ses hızından çok hızlı mini iha ları çok önemsiyorum bence topçu siha olabilirler hem gözetleme manevra kabiliyeti yüksek hemde ucundaki kitlenme apratı gerekirse bir tankı da imha etmeli
 • Osmanlı 10.09.2022 10:19
  Ne,yapaçaklarmış müsluman kanı dökmeye devam,mı edeçeklermiş.
 • Çok ucuz 10.09.2022 10:00
  120 tane 2 milyar değil 20 milyarda desen alacaklar neden ucuza satıyorlar anlamadım dünyada bir numara
 • turkim muslumanim 10.09.2022 09:52
  satilir sa eger. devlet akli dostu vur durmi yacak yazilim yukler. bu. ulke ye guven yok bide hasmane tutum icinde. oldular. bence o kadar satil masin derim gerek yok paralari na dosta vermek daha iyi
Daha fazla yorum görüntüle