Endonezya'da bir futbol müsabakası sırasında polisin arbedeyi durdurmak için göz yaşartıcı gaz kullanmasının ardından meydana gelen izdihamda 174 kişi hayatını kaybetti.


Doğu Java eyaletinin Malang şehrindeki Kanjuruhan Stadyumu'nda Persebaya Surabaya takımının Arema Malang'ı 3-2 yendiği lig maçının ardından iki rakibin taraftarları arasında çok sayıda kavga çıktı. Yüzlerce taraftar, arbedeye müdahale eden polisin kullandığı biber gazından korunmak için çıkış kapısına koştu. Yaşanan büyük kaosta nefessiz kalarak boğulanlar ve ezilenler oldu. Stadyumda çıkan olaylarda 174 kişi hayatını kaybetti.

Doğu Java Polis Şefi Nico Afinta, yaptığı açıklamada, gece geç saatlerde maçın sona ermesinden hemen sonra taraftar grupları arasında çıkan kavgaların çevik kuvvet polisinin göz yaşartıcı gaz kullanmasına neden olduğunu ve sıkılan gazın taraftarları paniğe sevk ettiğini söyledi. Afinta, 300'den fazla kişinin tedavi için bölgedeki hastanelere götürüldüğünü, ancak birçoğunun yolda ve tedavi sırasında öldüğünü kaydetti. Yaklaşık 180 yaralı arasında durumu ağır olanların bulunduğunu anlatan Afinta, ölü sayısının artabileceğini ifade etti.

ENDONEZYA FUTBOL FEDERASYONU: LİGLER 1 HAFTA ERTELENDİ

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Endonezya Futbol Federasyonu'nun soruşturma başlattığı ve ligin 1 hafta ertelendiği bildirildi.

 

Yorumlar 44 Yorum Var
 • kızgınlık 02.10.2022 15:26
  gelişmemiş toplumlarda olaylarin çığrından cikmasi an meselesi. spor tatlı bir rekabet olmalı iken, amansiz bir mücadele ye dönüşmesi ile kötü sonuçlar doğuruyor. ince cizgi asilmamasi gerekli neden hurra bir kovalamaca ve kavga varki.
 • elın mışk 02.10.2022 14:47
  dev beşikler uyumaya devam
 • Kürşat 02.10.2022 14:39
  Sezar ne demiş! Eğlence olsun Ekmek olsun halk uyusun demiş! Futbol kadar lüzumsuz spor görmedim! Gerçi futbol Türkiyede yokta bar sanıyor hıyarlar! Önüne gelen ada takımlarına yenilen milli takım var! Muahaha
 • Abdullah 02.10.2022 14:22
  Yazıklar olsun sizlere ki para için herseyimizi bu dünya hırsı için birbirimizi feda eder olduk maalesef
 • Şua 02.10.2022 13:57
  Futbol yasaklanmalı.boyle şeyler spor değil.eger bu faydalı bir şey dahi olsa sonuç bunlara geliyorsa kaldırılmalı
Daha fazla yorum görüntüle