Bugün sabah saat 09.00 sularında İstanbul'un Alibeyköy ilçesindeki Namık Kemal Caddesi'nde meydana gelen feci kazada Taksim-Cebeci seferi yapan 36T hatlı İETT otobüsü, Taksim'den Cebeci'ye gidiyordu. Normal güzergahında ilerleyen otobüs, Namık Kemal Caddesi'nde rayların üstünden geçtiği sırada Alibeyköy Metro İstasyonu istikametinden gelen tramvay ile çarpıştı.

33 YOLCU YARALI

Çarpmanın etkisiyle sürüklenen otobüs park halindeki 2 otomobile ve bir güvenlik kulübesine çarptıktan sonra durabildi. Kazada 33 kişi yaralandı.

OTOBÜS YEŞİL IŞIKTA GEÇİYOR

Kazanın İETT otobüsünün güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde yeşil ışıkta geçerek yoluna devam eden İETT otobüsüne tramvay çarpıyor. Çarpışmanın şiddetiyle otobüs savurulurken camının da fırladığı görülüyor.

"NORMAL GÜZERGAHIMDA İLERLİYORDUM"

Otobüs şoförü Ünal Koçkesen de tedavi gördüğü hastanede kazayı anlattı. Koçkesen, "Normal güzergahımda gidiyordum. Yeşil ışıkta geçiyordum, otobüsümün yarısından fazlası zaten geçmişti. Geçişimi tamamlamadan tramvay otobüsün arka tarafından vurdu. Tramvayın şoförü olup olmadığını göremedim" dedi.

"KURALLARA TAMAMEN UYDUM"

"Kurallara tamamen uydum" ifadelerini kullanan Koçkesen, "Kamera kayıtlarına da zaten bakıldı. Tramvayın kırmızıda geçtiği görülüyor. Yeşil yandığı için ben normal güzergahımda seyir halindeydim, tramvayla işim olmadığı için bakmadım. Şu ana kadar maddi hasarlı bile bir kazam yok, ilk defa kaza yaşadım. Korktum" diye konuştu.

Koçkesen sağlık durumunun ise iyi olduğunu söyledi.

OTOBÜS ŞOFÖRÜNÜN ALKOL VE UYUŞTURUCU TESTİ TEMİZ ÇIKTI

Kazaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

Yapılan ilk incelemelerde, otobüs şoförünün alkol ve uyuşturucu testinin temiz çıktığı belirlendi. Vatmanın test işlemlerinin ise devam ettiği kaydedildi.

Tedavileri süren vatman ve otobüs şoförünün taburcu edildikten sonra ifadelerinin alınacağı öğrenildi.

Kazaya ilişkin mağdur sıfatıyla ifadesi alınan bir kişinin ise şikayetçi olmadığı bilgisine ulaşıldı.

"BİZ KULÜBEDEN ZOR ÇIKTIK"

Otopark görevlisi Selahattin Şahin, basın mensuplarına, tramvayın otobüsü ortadan ikiye böldüğünü gördüğünü söyledi.

Kaza sırasında kulübede olduklarını ve kendi canlarını zor kurtardıklarını ifade eden Şahin, "Biz kulübeden zor çıktık. Allah bizi korudu." sözlerini kaydetti.

Görgü tanıklarından Melih Kartal ise çalışırken bir anda büyük bir ses geldiğini anlattı.

Deprem oluyor korkusuyla dışarı çıktıklarını ifade eden Kartal, "Geldiğimizde tramvay tam körük noktasından otobüse çarpmıştı. Yaralılar vardı. Hemen acil olarak ambulans ve itfaiyeyi aradık. Her iki araçta da yolcular vardı. Tramvay şoförü de yaralıydı." dedi.

"SİNYALİZASYON SÜREKLİ BOZULUYOR"

Kaza bölgesinde esnaflık yaptığını belirten Bülent Kahveci de olaydan hemen sonra olay yerine geldiğini söyledi.

Otobüsün arkasında sıkışan bir vatandaşı itfaiyenin çıkarttığını dile getiren Kahveci, şunları kaydetti:

"Buranın böyle olacağı belliydi. Yaklaşık 10 gündür bu ışıklarda problem var, sürekli tamire geliyorlar. İstanbul'un en yoğun trafiğinin olduğu yerde ışıklı sistemle tramvay çalıştırılıyor. Burada tramvay geçiş yapacak, arabalar sıkışıyor. Arabaya yeşil yanıyor, tramvaya yeşil yanıyor. İki, üç günde bir ışıkları tamire geliyorlar. (Sinyalizasyon) Sürekli bozuluyor, son 10 gündür çok daha bozuk. Hatta İBB'nin kayıtlarında da vardır. Buranın sinyalizasyon arızalarına bakabilirler. Biz, burada oturan insanlarız. Gözümüzle gördüğümüz şeyler bunlar."

Yorumlar 52 Yorum Var
 • İcraat 06.12.2022 18:41
  Adam doğru yeşilde geçiyor... Ama keko nun tramvayı na vay
 • Ahmet 06.12.2022 12:46
  Eko bu cambazları işe alınca ne düşündü?
 • Recep 06.12.2022 12:45
  Hata tramvay sürücüsünün farkındaysanız tramvaya kırmızı yanmasına rağmen tramvay yavaşlamıyor. İETT şoförüne laf atanlar o şöförün hakkını yiyiyor.
 • tuba 06.12.2022 12:26
  Her gün kullandığım tramvay. Ne yazık ki elektronik sistem hatası söylentileri duyuyoruz her gün olmasa da sık sık bir aksilik oluyor. Daha erken bir saatte olsaydı kaza bilanço çok daha ağır olurdu. ALLAH beterinden korusun.
 • hasan er 06.12.2022 12:04
  istanbullular bunu siz istediniz.
Daha fazla yorum görüntüle