ABD'nin Ulusal Güvenlik Sözcüsü Kirby, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine kara harekâtı düzenleme planlarına karşı çıktı.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde bir kara harekâtını Aralık ayında başlatacağına dair beklentiler güçlenirken ABD'den operasyona karşı net bir mesaj geldi. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, "Operasyon istemiyoruz" dedi.

Beyaz Saray'da gazetecilere açıklamalarda bulunan Kirby, "Suriye'nin kuzeyinde, sivilleri şu ankinden daha da büyük bir riske sokacak, Suriye'deki birliklerimizi ve personelimizi ya da DAEŞ'e karşı misyonumuzu tehlikeye sokacak askeri operasyonlar düzenlenmesini istemiyoruz" ifadesini kullandı.

"EN İYİ YOL OLDUĞUNA İNANMIYORUZ"

"ABD, Türkiye'nin kendini savunma hakkını, özellikle de terörizme karşı meşru müdafaa hakkını tanımaktadır" diyen Kirby, "Türk halkının karşı karşıya bulunduğu tehdidi anlıyoruz. Ancak Suriye'nin kuzeyinde askeri operasyonlara girişme fikrinin bu tehdidi bertaraf etmede en iyi yol olduğuna inanmıyoruz" şeklinde konuştu.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Halim Aktaş 08.12.2022 21:42
    ABD yalancı üç kağıtçı düzenbaz bir ülke bunların sözleri ne itibar edilmez onun için kâfir Amerikayla güzel ülkemiz uzlaşıyla aynı masay oturmasınlar
  • Çiçek 08.12.2022 10:47
    ABD SURİYEDE NE İŞİ VAR BİZ HEM SINIR KOMŞUSUYUZ HEMDE BİZE Sınırdan saldırı VAR TABİKİ Karşılık VERİCEZ ya yanımızda ya KARŞIMIZDA Durursunuz bizi kimse hakımızı sormaktan geri bırakamaz TERÖRİSTLERİ YETİŞTİRİP silah veren ABD yalancı SÖZÜ bizim için hiç tir deyersiz dir ALLAH IN İZNİYLE VURA vura yıka yıka her deligi tarıycaz yok edicez İNŞALAH AMİN Yaşasın kötüler için CEHENNEM