Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CNN TÜRK'te Semiha Şahin'in sorularını yanıtladı. Asgari ücret, EYT ve enflasyon dair önemli mesajlar veren Bakan Bilgin, "Amacımız memurları da bütün çalışanları da gözetmek ve enflasyon karşısında korumaktır. Sosyal politika tedbirlerini devreye soktuk. Asgari ücret yılda bir defa düzeltiliyordu. Temmuzda da bir ara düzenleme yapmıştık. Bu Temmuzda da bir düzenleme yapacağız" dedi.

Bakan Bilgin'in açıklamaları şöyle:

Önemli olan bu süreçte siyasetin akışına katkıda bulunmak. Tabi ben daha öncede Ankara milletvekiliydim siyasete yabancı değilim. Biliyorsunuz ilk turda Türk milleti büyük bir sağduyu ile değerlendirdi ve millet iradesi ortaya çıktı. Nedir ilk değerlendirme? Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ile arasında 14 puan fark var. AK Parti 21 yıldır iktidarda CHP 21 yıldır muhalefete de 10 puanlık bir fark var. Tabi yeni kabine nasıl olur, cumhurbaşkanımızın değerlendirmesine, ona şimdi bir şey söylemek yanlış olur.

Memurlarımızın da bütün çalışanlarımızı gözeten enflasyon karşısında, bütün emekçileri enflasyon karşısında korumak. Enflasyon tahribat yapan bir şeydir, bunu koruyacak adımları devreye soktuk. Bunun korunmasının en büyük şeyi asgari ücrettir. Bizim dönemimizde yılda 1 defa zam yapılıyordu. Cumhurbaşkanımızda söyledi Temmuz ayında bir değerlendirme yapacağız.

Türk devleti anayasamızda yazdığı gibi sosyal bir devlet. Sosyal bir devlette öncelikle emekçileri korumakla görevlidir. Türk devletinin geleneğinde var bu. Cumhuriyet dönemindeki imkansızlıklar içerisindeyken daha emekçileri koruyan düzenlemeler yapılmış. Bugünkü kıdem tazminatının kökeni o döneme dayanmaktadır. Türkiye emekçilerinin üretim ile büyür. Dünkü Türkiye'de bunları bulmak çok zordu. eğitim çok zayıftı, çeşitli meslek grupları yoktu. Bu sebeple geçmişte bunu bulmak çok zordu.

"SERMAYENİN EMEK DÜŞMANLIĞI YAPMASINA İİZN VERMEYİZ"

Asgari ücretten verginin kaldırılması bir devrimdir. Bu rahmetli Ecevit'in bir idealiydi ancak uygulayamadı, uygulamak bize nasip oldu. Sermayenin emek düşmanlığı yapmasına izin vermeyiz. Türkiye'nin geleneğinde bu var. Cumhuriyet döneminde bir çok imkansızlıklara rağmen Gazi Paşa emekçileri koruyana birçok düzenleme yaptı. Düzenlemeler toplumu zenginleştirir Türkiye'yi zenginleştirir. Bugün her alanda finanstan tutun dijital teknolojilere kadar emek çeşitlendi, Türk devleti bu emeğin yanında durmak istiyor. Asgari ücretti paranın alım gücünü belirleyip ona göre uygulama yapacağız. Ben yurttaşların aklında kalması için 500 Dolar civarında olacağını söylemiştim. Temmuzda da bütün bunları dikkate alarak düzenleme yapacağız.

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ'DA ZAM VAR MI?

Paranın alım gücünü, reel değerini belirleyip bizim yaptığımız bazı çalışmalar var. Real fiyatlardaki değişimi belirleyip ona göre fiyat belirliyoruz. Ama yurttaşlarımızın aklında kalsın diye ben 500 dolardan bahsettim. Biz cumhuriyet tarihimizin en büyük artışını yaptık ama şimdi değerlendirmeleri yapıp tekrardan zam yapacağız. Geçtiğimiz zamda da dolar bazında en yüksek zammı yaptık. Temmuzda da benzeri bir asgari ücret zammı vereceğiz.

BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET 

Bölgesel asgari ücreti gündeme almaya düşünmüyoruz, çünkü artık küresel bir çağda yaşıyoruz. Küresel çağ çok hızlı hareketliliğin, olduğu bir dönem. Ulaşım, iletişim her yerde eşit ve aynı. Bölgesel asgari ücret bu eşitliği bozar. Ülkedeki nüfus hareketliliğini farklı bir şekilde yönlendirebilir. Bu sebeple de böyle bir düşüncemiz yok.

SENDİKALI İŞÇİ SAYISININ AZLIĞI

AK Parti hükümeti sendikayı artırmak için e-Devlet üzerinden elektronik üyelik sistemini getirdi. İşçiler işverenin haberi olmadan da üye olabiliyor artık. Kamu çalışanlarında sendikalaşma oranı çok yüksek. İşçilerde de bunu yükseltmek lazım. Bunun için bir işyerinde eğer vergi borcu yoksa işçiler özgürce sendikaya üye olabiliyorsa biz onlara beyaz bayrak veriyoruz ve bazı öncelikler veriyoruz. Bunlarda yetersiz kalacak, yaptığımız kapsamlı bir çalışma var. Sendikalaşmanın önünü yasal olarak da açıyoruz.

STAJ VE ÇIRAKLIK MAĞDURLARI

Staj bir mağduriyet değil. Onlarla kimse bir iş akdi yapmıyor. Bu sebeple onların iş emeklilik primleri ödenmemiş oluyor. O yüzden mağduriyetten bahsedilemez. Çıraklık da ise farklı bir durum mevcut. Bu sebeple çıraklığa yönelik çalışmalarımız mevcut.

REFAH PAYI

Temmuzda emekli olanlar da refah payından yararlanabilecek.

EYT

EYT'liler örgütlendiği için değil bu çalışma daha ben bakan olmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın projelerinde vardı, pandemiden önce de. Biz sadece bunun maliyeti ne olur diye bunun üzerine çalıştık. Ve insanların yaş ortalamasının ne olacağı üzerine çalıştık. Bu talep ediliyor yapalım gibi bir durumdan ortaya çıkmadı. 

BİR DAHA AF GELECEK Mİ?

Türkiye'nin büyümeye devam etmesi lazım. Türkiye yüzde 7 büyüme yaptığı zaman istihdam oranı 1 milyondan fazla oluyor. Bundan sonra af olmayacak. Prim konusunda af olmayacağını söylemek istiyorum.

"ESAS İŞİ YAPANIN KAMU İŞÇİSİ OLMASI LAZIM"

Bahsettiğimiz sorunlar parlamenter sistemde asla çözülemeyecek sorunlardı. Başkanlık sitemi bunu çözdü. Bir çok konu daha var önümüzde duran. Taşeron işçiler de var. Esas işi yapan adamların yerine taşeron işçi alınmamalı. Esas işi yapanın kamu işçisi olması lazım. Bu çalışmayı yaptık. Meclise intikal ettiremediğimiz son dosya buydu. Böyle bir kaç çalışmamız daha var.

ENFLASYON

Enflasyon kontrol altına alındı. Şu anda hızlı bir şekilde düşüyor. Çok daha aşağıya düşecek. Esas burada söylemek istediğim TÜFE ile ÜFE arasındaki fark öyle artmıştı ki bu bizi korkutuyordu. Çünkü bu fark kapatılamazsa enflasyon kontrol altına alınmaz. Ama bu fark düşürüldü. Türkiye ekonomisi ihracatla, turizmle kendi döviz ihtiyacını oluşturmaya başladı. Türkiye'nin kendi için alternatif enerji kaynakları üretmesi, dünyada enerji fiyatlarının düşmesi Türkiye'nin cari fazla verecek bir sürece geldiğini gösteren sağlıklı işaretler içeriyor. Bundan sonra seçim sonrası şöyle olacak böyle olacak diyerek, ekonomik tetikçilik yapanların kara tablolarına kimsenin inanmadığını biliyorum. Enflasyon daha da kontrol altına alındıktan sonra güven iyice artacağına inanıyorum. 

EV KADINLARINA EMEKLİLİK

Ev hanımlarına emeklilik için müracaat etmeleri gerekiyor. Primi yatırmaları lazım. Bu primin üçte birini de devlet ödeyecek. Sayın cumhurbaşkanımız da açıkladı kadınlara pozitif ayrımcılık yapmak için de bir banka kuruluyor. Bu destekler de kurulacak o bankadan sağlanacak. Yeni petrol kaynaklarından buralara pay aktarılacak. Bahsedilen prim, borçlanma ile de ödenebilir. Ne kadar ödenirse bunun üçte biri devletten.

SEÇİM MESAJI

Yönetimin, yasamanın istikrar içinde çalışması lazım. Parlamenter sistem demokratik bir sistem değil. En azından Türkiye'de uygulanan sistem demokratik değildi. Askeri cuntaların önerisiyle seçilen etkisiz Cumhurbaşkanları vardı. Türkiye bir MGK devletiydi. Anayasa da bir MGK anayasasıydı. O dönem cumhurbaşkanı Stratejik ekonomik hamleler yapmaya çalıştığı zaman ya da siyasete dahil olmaya çalıştığı zaman darbelerle karşılık görmüştür. Cumhurbaşkanımız bunu yıktığı için ona düşmanlık yapılıyor. Türkiye'yi kontrolden, Batı emperyalizminden kurtaran adam olduğu için düşmanlık görüyor. Suriye'de Irak2da PKK ve PYD'yi Türkiye'ye karşı kışkırtıyor, savaştırıyor. Yoksa ne bizim ne Erdoğan'ın Batı düşmanlığı yoktur. Terör örgütüne terör örgütü diyemeyen adamların son günlerde Atatürk'ün kalpaklı resimlerini arkasına alıp konuşmaları, bu tablo Atatürk'ün cumhuriyetine saldırıdır. Dolayısıyla bu seçimin anlamı tıpkı milli mücadele dönemin Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesi gibidir. Bu seçim Türkiye'nin Batı emperyalizminden tüm zincirleri kırmasını sağlayacak yola açılacak seçimdir.

ÖĞRETMEN MAAŞLARI

Biz hazırlığımızı yaptık. Memur maaşında en az 22 bin lirayı bulacak bu da öğretmenlere yansıyacak. Bunun yan ısıra vakıf ve özel okullar içinde bir alt sınır oluşturması lazım. Çünkü bu istismar ediliyor. Ben bunları teftiş ettiriyorum fakat bir şekilde istismar sömürü gerçekleşiyor. Bunun çözülmesi lazım.

REHAVET UYARISI

Ama şunu söyleyeyim bu seçim herhangi bir seçim değil. Ben cumhurbaşkanımızın kazanacağını biliyorum ama farkla kazanması gerekiyor. Bu dünyaya verilecek bir cevaptır. Bu sadece Türkiye için değil Türk dünyası için önemli bir sonuçtur. Ben milliyetçiyim diyenlerin özellikle ne yapmaları gerektiğini bildiklerini düşünüyorum, hangi partiden olduklarına bakılmaksızın. Rehavete kapılmamaları gerekmektedir. Dünyaya da katılma oranlarıyla Türkiye'nin nasıl demokratik bir yapıya sahip olduğunu göstermek gerekiyor. 

Yorumlar 0 Yorum Var