Dünya ajanslarının son dakika koduyla geçtiği gelişmede, Rus ordusunun bir kargo gemisine uyarı ateşi açtığı belirtildi.

Kremlin tarafından yapılan açıklamada bir Rus savaş gemisinden Ukrayna'nın İzmail limanına giden bir kargo gemisine uyarı ateşi açıldığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Vasily Bykov devriye gemisinin 'Ukrayna'nın İzmail limanına giden' Palau bayrağı altında seyreden bir kargo gemisi gördüğünü belirtti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamanın devamında 'Gemiyi durmaya zorlamak için bir Rus savaş gemisinden otomatik küçük silahlarla uyarı ateşi açıldı' denildi.

Bakanlıktan yapılan ayrı bir açıklamada ise 'Şükrü Okan' isimli yük gemisini havadan denetlemek için askeri helikopterlerin de havalandığı bilgisini verdi.

TEMMUZ AYINDA SİNYALİ VERDİLER

Rusya Temmuz ayının son haftasında Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in ara buluculuğunda imzalanan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilerek, Ukrayna limanlarını bombalamaya başlamıştı. Ukrayna Savunma Bakanlığı ise 21 Temmuz tarihinden itibaren Karadeniz'deki Rus ve Rusya işgali altındaki Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin "potansiyel askeri kargo taşıyıcısı" olarak değerlendirileceğini bildirdi.

Kiev'in bu açıklaması, Rusya Savunma Bakanlığı'nın, 20 Temmuz'dan itibaren tüm Ukrayna limanlarına giden gemileri "potansiyel askeri yük gemisi" olarak göreceğini duyurmasından bir gün sonra geldi. Moskova'nın açıklamasında, gemilerin bandıralı devletlerin de 'çatışmaya taraf' olarak da konumlandırılacağı belirtildi.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

1 Ağustos 2022'de ilk geminin hareket etmesinden bugüne kadar tahıl koridorundan 1000'den fazla gemi ile 33 milyon tona yakın tahıl taşındı. Türkiye'nin çabalarıyla kurulan yine geçtiğimiz sene İstanbul'da "Müşterek Koordinasyon Merkezi" kuruldu.

Tahıl ürünlerinin güvenli transferi bu merkezden takip edilmeye başlandı. Tahıl yüklü ilk gemi, 120 günü kapsayan anlaşma kapsamında 1 Ağustos 2022'de Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan ayrıldı.

3 KEZ UZATILDI

Daha önce 3 kez uzatılan anlaşma kapsamında Ukrayna'dan ayrılan tahılın yüzde 40'ı Avrupa'ya, yüzde 30'u Asya'ya, yüzde 13'ü Türkiye'ye, yüzde 12'si Afrika'ya ve yüzde 5'i Orta Doğu'ya taşındı.

Yorumlar 0 Yorum Var