Neredeyse 20 aydır devam eden Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde Kiev tarafının karşı taarruzu Haziran ayında başladı. Batı silahlarının sahneye çıktığı saldırılar ilk başta bekleneni veremedi ve Ukrayna taktik değişikliğine gitti. Sabotaj saldırıları ile Ruslara ait birçok askeri üs, yakıt deposu ve özellikle Kırım'da bulunan Kerç Köprüsü'nü hedef alan Ukrayna ordusu Temmuz ayının sonlarına doğru ikinci defa karşı saldırıya geçti. Rusların 1000 kilometrelik cephe hattında belirli bir seviyede ilerleme kaydeden Ukrayna ordusu F-16'lar olmadan gerçek bir zafer kazanamayacağını düşünüyor.

KARARGAH FÜZELERLE VURULDU

Sabotaj saldırılarını Kırım konumunda artıran Ukrayna Cumartesi günü Rus Karadeniz Filosu'nun Kırım'ın başkenti Sivastopol'daki ana karargah binasını füzelerle vurdu. Ukraynalılar, karargah binasından yoğun siyah dumanların gökyüzüne yükselmesine yol açan saldırıda üst düzey donanma komutanlarının da aralarında olduğu onlarca Rus askerinin öldüğünü açıkladı. Kiev yönetiminin verdiği bilgiye göre, saldırı sırasında Rusya donanmasının komutanları tarihi binada toplantı halindeydi. Ukrayna'nın istihbarat şefi Kyrylo Budanov, füzelerin öldürdüğü dokuz asker arasında Rus generallerin de olduğunu söyledi.

STORM SHADOW'DAN NOKTA ATIŞI

Sivastopol'da arka arkaya patlamalara yol açan füze yağmurunun yeni görüntüleri, sosyal medyada yayınlandı. BBC, saldırıda Ukrayna'nın Storm Shadow füzelerini kullandığını bildirdi. 240 kilometre menzile sahip füzelerden biri, sosyal medyada paylaşılan 16 saniyelik videoda net şekilde göründü. Rus ordusu ise bu saldırılara karşılık olarak Pazartesi gecesi Odessa'yı hedef aldı. Kaliber, Onyx ve sayısız İHA'nın kullanıldığı saldırılarda sahilde bulunan bir otel havaya uçtu.

 

Yorumlar 31 Yorum Var
 • Ahmet Y 26.09.2023 09:35
  Nasıl yani? Eee hani s400 s500 Pantsir falan havalı havalı savunma sistemleri vardı ya bunların. Hani Rusların kimsenin durduramayacağı hıphızlııı füzeleri vardı. Ulan sahtekarlar, yaptıkları aygıtları bile kullanmasını bilmiyolar.
 • Deli Veli 26.09.2023 08:33
  Rusya devasa topraklarıyla AB, ABD, Çin hatta Hindistan'ın iştahını kabartıyor. Japonya zaten malum. Parçalamak için ellerinden geleni yapacaklar. Biz bu arada ne yapacağız. Çakallardan yana mı; yoksa?
 • Reis sever 26.09.2023 07:01
  Ruslar kof adamlar.. inşallah yenilerek parçalanırlar.. böylece tataristan çeçenistan başkurdistan gibi islam memleketleri özgürlüğüne kavuşur..
 • vatandaş rıza 26.09.2023 05:23
  inşallah en yakın zamanda israil, amerika ve avrupa kurduğu tuzaklara kendileri düşer putin her şeyin farkında fakat sabrediyor her an patlayabilir patladığında dünya savaşı kaçınılmaz olur ukrayna rusya aynı halk batı yine yaptı yapacağını..
 • Emin Çiftçi 26.09.2023 03:46
  Avrupa mert değil.Zamanında Rus milletini Başka ülkeye yerleştirip. Daha sonra referandum la Rus toprağı gösterip ilhak ettin.Kırım Hiç bir zaman Rus toprağı değil olamaz. Şimdi savaşacak askerin kalmadı Burnundan geldi. İşin içinden çıkamazsın . Bir an önce Ukrayna yı ve kırımı terk et. Bu sana son uyarı ölen asker şehit bile değil çünkü haksız olan Rusya dır.
Daha fazla yorum görüntüle