İşgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinliler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ziyaretini protesto etmek için gösteri düzenledi.

ÖNCE NETANYAHU ARDINDAN ABBAS İLE GÖRÜŞTÜ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kudüs’te İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinin ardından Filistin’in başkenti Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Abbas yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’ne yönelik "saldırıya" derhal son verilmesi ve Filistin halkının korunması için çağrıda bulundu. Macron ise, "Hiçbir şey Gazze Şeridi'nde sivillerin acı çekmesini haklı gösteremez" sözlerini kaydetti.

İSRAİL'İ DESTEKLEYEN MACRON'A RAMALLAH'TA SOĞUK DUŞ

Filistinliler ise Ramallah’ta sokağa inerek, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına destek veren Macron'u protesto etti.

Macron'un Filistin topraklarına gelmesini reddeden göstericiler, Fransa Cumhurbaşkanı'nın Gazze savaşında İsrail'den yana tavır almasını kınayan dövizler taşıdı.

İSRAİL'İN GAZZE'DEKİ SOYKIRIMI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırıya başladı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 308'i asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 2 bin 360'ı çocuk ve 1292'si kadın olmak üzere 5 bin 791 kişinin öldüğünü, 16 bin 297 kişinin yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90'ın üzerinde Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 20'si Filistinli, 3’ü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 31 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6, Hamas’tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

 

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Abdullah 25.10.2023 08:54
    İki yüzlü hatta çok Yüzlü İnsan Kılıklı Caniler Sizi. Hepsi Biribirinin dostları ve BEBEK, ÇOCUK, KADIN ve MASUM KATİLİ. İNSANLIKTAN YOKSUN HAİNLER