ASELSAN X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı paylaşımda, "ERALP-Erken İhbar Radar Sistemi, sadece hava soluyan hedeflerin değil, aynı zamanda görünmezlik teknolojisine sahip veya düşük radar kesit alanlı hedeflerin de uzun mesafelerden tespit ve takip kabiliyetiyle gizli hava hedeflerini görünür kılıyor." ifadelerine yer verildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı doğrultusunda, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı yönetiminde, ASELSAN tarafından geliştirilerek üretilen ilk uzun menzilli milli erken ihbar radar sistemi olan ERALP'in yetenekleriyle göz dolduruyor.

ERALP, AESA ve sayısal huzme oluşturma altyapısında anten mimarisine sahip, taktik tekerlekli platformlar üzerinde hızlı bir şekilde kurulum-toplanma yapılabilen S-Bant yeni nesil bir radar olarak öne çıkıyor. Sistem, sahip olduğu yeni nesil radar algoritmaları, sayısal anten mimarisi, elektronik huzme yönlendirme yeteneği ve bütün anten yüzeyine dağıtılmış GaN yapıya sahip gönderme alma modülleri sayesinde tüm hava hedeflerini çok uzak mesafelerden tespit ve takip edebiliyor.

Radar, sahip olduğu aktif huzme yönlendirme özellikli dost-düşman tanıma alt sistemiyle emsallerinin ötesine geçiyor. Ağ üzerinde çalışan radar mantığı sayesinde birden fazla ERALP sistemi tek bir radar gibi davranabiliyor, sistem bu sayede "görünmeyeni görünür" hale getiriyor.

Fabrika kabul testlerini tamamlayarak ilk mevzisine kurulan ERALP Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi ile çeşitli testler icra edildi. Bu testler sırasında ERALP ile Türkiye'nin sahip olduğu mevcut erken ihbar radarlarının gözlediği menzillerin çok ötesinde hedef tespiti gerçekleştirildi. ERALP ile Türk Hava Kuvvetlerinin farkındalık gücünün çok daha üst noktaya taşınması hedefleniyor.

Yorumlar 6 Yorum Var
 • Musa Türkmenoğlu 11.12.2023 11:40
  Aselsanı Kuranlardan Allah Razı Olsun Ükemizin Göz Bebeği Aman Dikkat İçimize Ajan Sokabilirler "Su Uyur Düşman Uyumaz"...
 • KADIR BAYINDIR 10.12.2023 17:55
  Gururumuzsun bizler çok zekiyiz yeterli ülkemiz şans versinler
 • Kadir bayindir 10.12.2023 17:54
  Tebrikler arkadaşlar bir zamanlar sizlerin amaçlarının sahip çıkardılar Rabbım sizler korusun biz ülkemiz adına sizlerden gurur duyuyoruz
 • Ziya Çiftçioğlu 10.12.2023 06:01
  Öncelikle emeği geçen herkesten. ALLAH razıolsun. Savunma sanayiimizde böyle yenilikler olduğu sürece,hiç kimse bu yüce vatana ilişemez
 • yavuz zaim 10.12.2023 00:31
  Hepinize büyük türk milletinden sevgiler selamlar hepunizi çok seviyoruz sizleri yetiştiren ailelerinizi tebrik ediyoruz sizleri Yüce Allah'a emanet ediyoruz .
Daha fazla yorum görüntüle