İsrail ordusunun 4 İsrailli esiri kurtarmak için 8 Haziran'da düzenlediği ve 274 kişinin şehadetine neden olan saldırının canlı tanığı 2 çocuk, yaşadıklarını AA'ya anlattı.

Saldırıdan mucize eseri yaralı bir şekilde kurtulan 15 yaşındaki Muhammed Matar, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan Nasır Hastanesinde tedavi altına alındı.

Saldırının gerçekleştiği gün, sokakta dolaşırken yakındaki bölgelerden yoğun saldırı ve patlama sesleri duyduğunu ifade eden Matar, birkaç saniye içinde 7 helikopterin bölgede uçmaya ve onun bulunduğu sokağa rastgele mermi yağdırmaya başladığını belirtti.

Bunun üzerine hızlıca eve yöneldiğini ve aile üyeleriyle birlikte her yerde uçuşan mermilerden korunmak için bodrum kata indiklerini kaydeden Matar, birkaç dakika sonra İsrail tanklarının onların olduğu bölgeye geldiğini söyledi.

Daha sonra birinci kata çıktıklarını dile getiren Matar, "Çok geçmedi İsrail güçleri evimizi bastı. Evde yaklaşık 10 kişiydik. Askerler, kardeşimi, babamı ve dedemi aldılar ve gözlerini bağladılar, başlarına siyah poşetler geçirdiler. Askerlerden biri bana yöneldi, omuzuma ve karnıma doğru 2 el ateş etti. Karnımdan giren kurşun sırtımdan çıktı." dedi.

Yaralandıktan sonra İsrail askerinin ondan ayağa kalkmasını istediğini ama yapamadığını söyleyen Matar, "Bedenim felçli gibiydi. Beni zorla kaldırdı ve sonra da hızla yere attı. Kardeşime de ateş açtılar ve onu şehit ettiler. Teyzem de vuruldu. Yaralananlar yarım saatten fazla yerde kan kaybetti, sonra hastaneye kaldırıldılar." diye konuştu.

Matar, evi basan askerler arasında ABD askerlerinin de olduğunu söyledi.

Saldırıdan yaralı kurtulan 9 yaşındaki Muhammed es-Semmuni ise çadırda oturdukları sırada birden İsrail tankları ile askerlerini karşılarında bulduklarını aktardı.

Askerlerden birinin ona doğru fırlattığı patlayıcının infilak etmesi sonucu sağ elinde ciddi bir yırtılma olduğunu kaydeden Semmuni, babası ve kardeşinin ise saldırıda şehit olduğunu anlattı.

İsrail ordusunun 8 Haziran'da Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Nusayrat Mülteci Kampı ve çeşitli bölgelere eş zamanlı şekilde kara, hava ve denizden yoğun şekilde düzenlediği saldırılarda 64'ü çocuk, 57'si kadın 274 Filistinli şehit olmuş, 153'ü çocuk, 161'i kadın 698 Filistinli yaralanmıştı.

Yorumlar 33 Yorum Var
 • Mustafa 13.06.2024 18:19
  Müslümanların ABDli şeytanlara karşı topyekün cihad etmesi gerekiyor, ABD desteği olmasa İsrail ayakta duramaz, İslam ülkelerindeki ABD askeri üsleri hepsi başlarına yıkılmalı.
 • Hüseyin ÖZDEMİR 13.06.2024 02:02
  Allah hakkı olana hakkını versin. Rabbim müslümanları korusun
 • Kığılı 13.06.2024 01:34
  Allahım senin adaletine kurban olurum sen bu acıyı. Filistin’e yaşatanları da aynısını onlara da yaşatsın inşallah deyecek başka bir söz bulamıyorum
 • Vatansever 13.06.2024 01:06
  abd er ya da geç yok olacaksın. O günleri görmeyi bize nasip et Allah'ım.
 • Vatansever 13.06.2024 01:06
  abd er ya da geç yok olacaksın. O günleri görmeyi bize nasip et Allah'ım.
Daha fazla yorum görüntüle