Husilere bağlı "El-Mesira" televizyonunda yayımlanan haberde, Husiler tarafından üretildiği belirtilen "Tufan 1" adlı taarruz botunun görüntülerine yer verildi.

Görüntülerde, botun 150 kilo ağırlığında, 35 deniz mili hız yapabilen ve harp başlığı taşıyan bir taarruz botu olduğu belirtildi.

Yüksek manevra ve gizlenme kabiliyetine sahip olduğu ifade edilen botun, yakın mesafeden sabit ve hareketli deniz hedeflerine saldırı yapabildiği kaydedildi.

Görüntülerde, denizdeki bir hedefe yönelen "Tufan 1" botunun, hedefine doğru hızla yaklaşarak saldırdığı ve patlamasına yol açtığı görüldü.

- KIZILDENIZ'DEKİ DURUM

Yemen'de İran'ın desteklediği Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor, bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor.

Husilerin eylemleri nedeniyle çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı.

ABD ve İngiltere'nin Yemen'de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu ülkelerin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

Yorumlar 29 Yorum Var
 • Erman Teper 29.06.2024 09:00
  Boşta durmak demek : İşsiz güçsüz dolaşmak. Gemiye uyarlarsak, artık kullanılmayan, bir işe yaramayan, hurda niteliğinde bir gemi demek. Cahilsin Yusuf. Sözlüğe neden bakmıyorsun, akılsız mısın, kör müsün Yusuf.
 • Yusuf 24.06.2024 06:45
  Bosta duran gemi yok hareket halinde gemi var körmüsün erman
 • Erman Teper 22.06.2024 17:55
  Boşta duran hurda gemiyi patlayıcı koymuşlar. Videoyu izleyen acem kafalının biri de "Yaşasın Direniş" demiş. İsrail'in değirmenine su taşıyan münafık Husiler'in tarftarı da bu akıl seviyesinde olur anca.
 • Hasan Hüseyin 22.06.2024 16:17
  Emperyalistler izin vermese; bırakın bir botu suya indirmeyi, kıyılarda hareket edemez, suya dahi giremezler. Gerçekler. Husiler, 1979 yılında fetövari operasyonla Fransa'dan uçakla getirilip belli şartlarla koltuğa oturtulan İran rejiminin itleridir. İsrail'e hizmet eden münafıkları Melek diye gösterme çabalarından başka birşey değil. münafık İran paramparça edilmeden, gavur İsrail parçalanmaz.
 • Resul 22.06.2024 15:14
  Bir yemen kadar olamadık ya ,yazıklar olsun bize
Daha fazla yorum görüntüle