Filistinli Muazzez Halil Abiyyat, İsrail cezaevlerinde 9 ay kaldıktan sonra gördüğü işkenceler nedeniyle sağlık durumu çok kötü bir halde salıverildi.

YÜREK DAYANMIYOR

Sosyal medyada yayımlanan görüntülerde, Abiyyat'ın kıyafetlerinin yırtık olduğu, ayakta tek başına durmakta güçlük çektiği, aksayarak yürüdüğü ve çok kötü bir halde olduğu görülüyor. Abiyyat, serbest bırakıldıktan sonra kaldırıldığı hastanede çekilen görüntülerinde "Negev Cezaevi Guantonamo hapishanesi gibi. Aklın hayal edemeyeceği her şey. Öldürme, darp, açlık, hastalık. Esirlerin sadece Allah'ı var. Ben onlardan ayrıldım. Keşke beraber ölseydik. Açlar. Ne yemek var, ne kimse bizi umursuyor" ifadelerini kullandı.

AYLAR SÜREN İŞKENCE

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada da 37 yaşındaki Abiyyat'ın, 9 aylık idari tutukluluğun ardından cezaevinde gördüğü işkence nedeniyle sağlık durumu çok kötü bir halde salıverildiği kaydedildi.

Beş çocuk babası Abiyyat'ın tutukluluğu öncesi hiçbir sağlık sorunu olmadığına dikkat çekilen açıklamada, İsrail'in, 2023 yılının ekim ayının sonlarında gözaltına aldığı Abiyyat'a yönelik işkence ve ağır darp gibi bir dizi ihlal gerçekleştirdiği belirtildi.

'İSRAİL'iN GÜVENLİĞİ İÇİN TEHLİKE

Açıklamada, bu ay başında İsrail cezaevlerindeki idari tutuklu sayısının 3 bin 380'e ulaştığı ve bunların düzmece suçlamalarla yargılandığı ifade edilerek, İsrail'in işlediği cinayet ve soykırım suçlarına karşı uluslararası insan hakları kuruluşlarının üzerine düşen sorumluluğu alması istendi.

İsrail, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

 

Yorumlar 10 Yorum Var
 • Mertoğlu 11.07.2024 04:03
  Bunların sonunu bize bizim elimizle nasip eyle yarabbi
 • Vatandaş 05 11.07.2024 02:14
  İnsan hakları nerde ey Avrupa
 • konuk 10.07.2024 17:52
  Allahım kahreyle
 • Fatih 10.07.2024 15:55
  srail yok olan sen olacaksın. sen asla yok edemeyeceksin. Yaşasın cehennem.
 • cahit 10.07.2024 15:32
  DÜNYA MÜSLÜMANLARI BU ZÜLMÜ DÜRDURAMIYORSA ALLAH HEPİMİZİ YOK ETSİN KORKAK HİÇ BİR İŞE YARAMAYAN MİLYAR Müslüman dan 100 mil yon sağlam Müslüman efdeldir gerisi boş çöpten ibarettir
Daha fazla yorum görüntüle