DÜNYA / 30.04.2020 17:11

Suudi Arabistan'dan skandal iki dizi! Ramazan ayında yayınlanmaya başladılar

Ramazanda ayında Suudi Arabistan'ın MBC televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan "Mahrec 7" ve "Um Harun" isimli dizilerde Arap ülkeleriyle İsrail arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini teşvik eden, Filistin halkına hakaret içeren ve tarihi gerçekleri çarpıtan sahnelere yer verildi.

MAHREC 7 DİZİSİNDE, FİLİSTİN HALKI "DÜŞMAN" OLARAK TANITILIYOR

Suudi Arabistanlı komedyen Nasır el-Kasıbi ve Raşid eş-Şamrani'nin başrollerinde oynadığı "Mahrec 7" adlı dizinin üçüncü bölümündeki sahnelerde İsrail-Arap ilişkileri konu ediliyor. İsrail ile ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesinin teşvik edildiği dizinin söz konusu sahnelerinde Filistin halkı kötülenerek "düşman" olarak nitelendiriliyor.

UM HARUN DİZİSİNDE, İSRAİL'İN KURULDUĞU DÖNEMİN TARİHİ ÇARPITILARAK ANLATILIYOR

Aynı televizyon kanalında yayınlanan, 1940'lı yıllarda bir Körfez ülkesinde yaşayan Yahudi bir kadın doktor ve ailesinin karşılaştığı zorlukların konu edildiği "Um Harun" dizisinde ise İsrail'in kurulduğu dönem tarihi gerçeklerden uzak ve çarpıtılarak aktarılıyor.

Eleştirmenler, söz konusu dizilerin Arap halklarının düşüncesini yansıtmadığını, ilkelerinden sıyrılan Arap rejimlerinin politikalarını yansıttığını ifade etti.

"FİLİSTİN DAVASINA KARŞI CÜRETKAR FİKİRLER İÇERİYOR"

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Dizilerin halkı temsil etmesi ve fikirlerini yansıtması gerekiyor. Söz konusu diziler garip bir şekilde işgalci İsrail'le normalleşmeyi teşvik ederek, Filistin davasına karşı da cüretkar fikirler içeriyor." dedi.

Kasım, Arap halklarının dizilere sosyal medyada verdiği tepkinin, işgalci İsrail'le ilişkilerin normalleştirilmesini reddettiğini ifade ettiğini söyledi.

Arap vicdanının söz konusu dizilerdeki fikirlerle kandırılamayacağını söyleyen Kasım, Filistin davasının ümmetin en temel davası olduğunu, Filistin davasına bu şekilde hücum edilmesine ümmetin izin vermeyeceğini ifade etti.

Kasım, şunları kaydetti: "İşgalci İsrail, İslam ve Arap toplumunun birinci düşmanı olarak kalacak. İsrail, İslam coğrafyasının kalbine saplanmış bir hançerdir ve bütün varlığıyla tehlike arz etmektedir."

"FİLİSTİN HALKINDAN ÖZÜR DİLENMELİ"

İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Musab el-Buraym da İsrail'le normalleşmeyi ve birlikte yaşamayı teşvik eden ifadelerin büyük yapımlarda kullanılabilir hale gelmesini eleştirerek, "Yapımların arkasındaki hakim akıl, kurumlar ve Arap devletlerinin tüm ahlaki değerlerinden sıyrıldığı görülüyor." ifadelerini kullandı.

Söz konusu dizilerin halen yayınlanıyor olmasını yanlış bulduklarını söyleyen Buraym, dizilerin durdurulması ve Filistin halkından özür dilenmesi çağrısında bulundu.

Buraym, şu ifadelere yer verdi: "Bu diziler, Arap ve İslam toplumlarına vurulan tarihi bir darbedir. Bu yapımların arkasındakilerin alnına kara bir leke sürülmüştür. Bu lekeyi hayatlarının sonuna kadar taşıyacaklar."

"FİLİSTİN DAVASI İLE İLGİLİ İNTİBANIN DEĞİŞİMİ HEDEFLENİYOR"

Gazze Hükümeti Basın Ofisi Müdürü Selame Maruf da dizilerin insanlar üzerinde etkili bir araç olduğunu, söz konusu dizelerin Arap toplumunun temel meselesi Filistin davası ile ilgili intibayı değiştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Filistin davasının en önde gelen savunucuları olması gereken Arap devletlerinden İsrail'le normalleşmeyi teşvik eden dizilerin çıkmasını eleştiren Maruf, "Bazı Arap devletlerinde İsrail'le normalleşme yaklaşımının kültürel ve sanatsal mecralarda yansıması ahlaki çöküşün geldiği boyutların göstergesidir." dedi.

"İSRAİL'İN ZULMÜ VE İHLALLERİNİ GÖRMEZDEN GELİYOR"

İsrail İşgalini Boykot Etme Ulusal Kampanyası Koordinatörü Husam Ebu Sitte, dizilerin tarihi hatalarla dolu olduğunu, İsrail'i bir yaşam ve barış ortağı olarak gördüğünü ve Filistin hukukunu katlettiğini söyledi.

Bu dizilerin yayınlanmasıyla İsrail'in zulmü, ihlalleri, şehit ettiği ve tutukladığı binlerce Filistinli'nin görmezden gelindiğini aktaran Ebu Sitte, Arap toplumuna İsrail'le normalleşmeyi teşvik eden bu yapımları boykot etmeye çağırdı.

Ebu Sitte, Arap toplumlarına, hükümetlerine bu dizilerin durdurulması ve yayınlanan bölümlerinin internet ortamından kaldırılması yönünde baskı kurmaları çağrısında bulundu.

Ebu Sitte, Körfez ülkelerindeki vatanını seven entellektüel ve sanatçıları da dizilerin derhal durdurulması yönünde MBC kanalına baskı kurmaya davet etti.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Abdullah Ağar; Göktaşı iddiaları var, ama göktaşı neden gökte patlasın DÜNYA - 28.05.2020 Rusya Libya'da bu sefer fena yakalandı! En net görüntüler DÜNYA - 28.05.2020
 • Bay y 01.05.2020 04:21 / 1 kişi beğenmiş /

  Boynunuz altında kalın inşallah. Ey siyonistin kapı kelpleri..

 • Bora 01.05.2020 00:34 /

  Yapmayın Fitneye Alet Olmayın Video Kamu Spotu Gibi Biri İsrail İle Ticareti Savunup Filistinlilerin Suudi Arabistan’a Hakaretlerini Anlatırken.. Diğeri “hayır hatalısın,Filistinlilerin hepsi bir değiller, onlarda senin benim gibi beşer, kimi duvarlar arkasında zulüm görürken; kimi yahudilerle içiçe yaşamak zorundalar.. Der Replik tam yerinde aslında..

 • saydemir 30.04.2020 23:56 / 10 kişi beğenmiş /

  Her zaman söylüyorum bölgemizin çıban başları zalimlerle hareket edeen s.arabistan,bae,iran yönetimleri köpek sisi dir.

 • ANTİVİRÜS 30.04.2020 23:55 / 8 kişi beğenmiş /

  Arabistan'ın Kukla mınafık diktatörlerinden her türlü sapkınlık beklenir.Cemal Kaşıkçıyı katleden bu vahşi kukla şabşalaklardan gün gelecek hesab sorulacak.

 • yunus 30.04.2020 22:59 / 9 kişi beğenmiş /

  Acil olarak Mekke ve Medineyi suud lu Yahudilerden kurtarmamız lazım

dünya kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla