EKONOMİ / 03.07.2020 13:04

Rus tanklarını Bayraktar TB2 ile vuracaklarını açıkladılar

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Khomchak, muharebe sahasındaki Rus ana muharebe tanklarına (AMT) karşı, Javelin ve Bayraktar TB2'nin kullanıma alınacağını açıkladı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Khomchak, ArmiaInform ile yaptığı söyleşi esnasında önemli açıklamalarda bulundu. Ukrayna tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne sipariş edilen Javelin Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) sistemlerinin kısa bir süre önce toplu olarak teslim edildiğini belirten Khomchak, “Şu anda bir Tugay, Donbas bölgesine – Donbas bölgesi, Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasındaki savaşın en çok hissedildiği bir muharebe sahasıdır – konuşlanmadan önce Javelin ile eğitimler icra ediyor. Ben şahsen, savaşçılarımızın bu anti-tank komplekslerini etkili bir şekilde kullanabileceğinden emin olmak istiyorum. Donbas’a giden her tugayda Javelin füzeleri bulunacak. Javelin Füzeleri ile donatılmış tugaylara ek olarak,  hedefe – Rus tankçı birlikleri – yaşatacağımız muharebe yenilgisi için Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını da aktif olarak kullanacağız.” ifadelerinde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya 150 adet Javelin Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM), 10 adet Javelin Fırlatma Ünitesi, eğitim cihazları, destek ekipmanları, teknik ve lojistik hizmetleri içeren bir Yabancı Askeri Satış’ı (FMS), Ekim 2019’da onaylamıştı. Söz konusu satış, 39.2 milyon ABD Doları değerindeydi.

JAVELİN FÜZESİ

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

BAYRAKTAR TB2

Ukrayna, Baykar Savunma ile yaptığı anlaşma kapsamında toplam 6 adet Bayraktar Taktik Blok – II Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) teslim almıştır. Ukrayna, SİHA’ların yanında Roketsan üretimi MAM-L mühimmatlarını da tedarik etmiştir. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Khomchak tarafından yapılan açıklamadan da anlaşılacağı üzere Ukrayna; azami dört adede kadar MAM-L mühimmatı ile görev yapabilen Bayraktar TB2 SİHA’ları, Rus tankçı birliklerine yönelik aktif olarak kullanmayı planlıyor.

Bayraktar TB2 ve MAM-L, Rus tanklarına yönelik rüştünü son olarak Bahar Kalkanı Harekatı esnasında göstermişti.

Kaynak: SavunmaSanayiST

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Dünyada ilk kez Türkiye geliştirdi! İlk talep Çin'den geldi! EKONOMİ - 10.08.2020 NAVTEX ilan edilen Oruç Reis'ten ilk görüntüler EKONOMİ - 10.08.2020
 • Ali 12.07.2020 15:15 /

  Askeri sisteminizin komuta kademesi disiplinliyse Savaşmaktan çok İman inanış varsa ve askeri sistemlerinizin hangisini nerede nasıl entegre ederek kullanabilirseniz ancak öyle kazanırsınız

 • Denizlili 11.07.2020 23:50 / 1 kişi beğenmiş /

  Tek başına etkili olur mu bilmiyorum biz Koral ile uyumlu yapıp senkronize biçimde kullanarak başarıya ulaştık

 • enes 11.07.2020 22:30 /

  6 adet siha elbette çok sayıda tankı yok eder ama . imha olan tankların kordinatlarına rusya su 35 gönderir radar izlerinin düşük olması tam anlamıyla görünmediği anlamına gelmez bunlardan yüzlerce almalılar.

 • Zaza Elaziz 04.07.2020 20:34 / 3 kişi beğenmiş /

  selcuk beye ve berat beye Allah uzun ömür versin cok hoş insanlar yollari bahtlari acik olsun inşaAllah Allah ailelerini ve kendilerine uzun ömürler versin inşaAllah selamlar büyük baba reyise hürmetler saygiyla selamliyorum sizleri

 • Uruz bey 03.07.2020 23:47 / 2 kişi beğenmiş /

  Maşallah süpanallah.

ekonomi kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla