Kırgızistan'da 37 yaşındaki Dölöt Sıdıkov adlı Manasçı, Guinness Rekorlar Kitabı'na girebilmek için 14 saat 07 dakika 27 saniye süresince aralıksız Manas Destanı'nı okudu. Kırgız Milli Manas Destanı, baba Manas, oğul Semetey ve torun Seytek dönemlerini anlatan üç bölüm ve 500 bin 553 mısradan oluşuyor.

Başkent Bişkek Merkezi'nde Ala-Too Meydanı'ndaki Manas kahramanı heykeli önünde Manasçı Sıdıkov'un Manas Destanı'nı ezbere okuyarak rekor denemesi gerçekleştirildi.

Ülkenin kuzeyindeki Issık Göl bölgesinden olan konservatuvar mezunu Sıdıkov, 12 yaşından beri Manas Destanı'nı ezbere okuyor.

Guinness yetkilileri gözetiminde yapılan rekor denemesi için 5 metre yükseliğinde sahne hazırlandı ve üzerine şeffaf çadır konuldu.

Çalgıcı ekiplerin sahne almasıyla başlayan etkinlikte, şampiyon güreşçi Kanıbek Osmonaliyev, Sıdıkov'a başarı diledi.

Kırgız bayrakları ve organizatörlerin eşliğine sahnedeki şeffaf çadıra alınan Sıdıkov, su içmeden ve oturarak 14 saat 07 dakika 27 saniye aralıksız Manas Destanı'nı okudu.

Etkinlik, Radyo ve Televizyon Kurumu (KTRK) tarafından canlı yayınlandı ve yüzlerce kişi alkışlarla ve tezahüratlarla rekorun kırılmasına destek verdi.

Manas Destanı'nı ezbere okuma rekorundan sonra Sıdıkov, organizatörlerin yardımıyla çadırdan alkışlar eşliğinde indirildi. 

- KIRGIZLARIN MANAS DESTANI 500 BIN 553 MISRADAN OLUŞUYOR

Kırgız Milli Manas Destanı, baba Manas, oğul Semetey ve torun Seytek dönemlerini anlatan üç bölüm ve 500 bin 553 mısradan oluşuyor.

Nesilden nesle aktarılan Manas Destanı, bin yıl önceki Kırgızların kahramanı Manas'ı, halkın yaşam tarzı, örf ve adetleri, coğrafyası, gelenekleri, dini ve inançları, halklar arasındaki ilişkilerin yanı sıra kahramanlık hikayelerini anlatıyor.

En büyük destan olarak Dünya Rekorlar Kitabı'nda yer alan destanın bütününü eksiksiz ezbere bilen ve anlatmayı meslek edinen kişilere Manasçı adı veriliyor. 

Ülkede her yıl 4 Aralık'ta Manas Destanı Günü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 

Yorumlar 6 Yorum Var
 • Sakaryalı Mustafa 13.11.2020 16:20
  İnşallah Kuranı kerim'ide ezberlemiştir.
 • Fatsalı 13.11.2020 10:22
  dedesinin babasının adını bilmeyen kişilere ne anlatırsan boş. Bu kişi Manası Ezbere okuyarak kendi kültürünü en iyi şekilde yansıtmış. nereden biliyorsunuz ki kuranı kerimi ezbere bilmediğini hemen ön yargınız başlıyor arap toplumları gibi.
 • göktürk okcu 13.11.2020 02:32
  manas destanı bir türk destanıdır. Ergenekon gibi Türeyiş gibi. Kuranı ezberlesen olmazmıydı diyen arkadaş sen kendin ezbere biliyosun sanırım.
 • Kamil 13.11.2020 01:55
  Saçma sapan işlere giden bir ömür.
 • ekrem 13.11.2020 00:35
  Kuranı ezberleseydin bunun yerine olmazmıydı
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek