Bartın’ın Ulus ilçesine domuz tuzağına yakalanan ayı Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince kurtarıldı.

Ulus ilçesine bağlı Ulukaya köyünde yaşayan ve bir aynın tuzağa yakalandığını gören vatandaşlar durumu jandarma ekiplerine bildirdi. Ayının tuzağa yakalandığı bölgede Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince kurtarma çalışması başlatıldı.

Ayının yakalandığı tuzaktan kurtulma ve ekiplere zarar verme ihtimaline karşılık bölgeye iş makinesi çağrıldı. İş makinesi ile ayının tuzağa yakalandığı alanın çevresi temizlendi. Ayının hareket kabiliyetinin kısıtlanmasıyla birlikte Veteriner Hekim tarafından önce uyuşturulan ayı daha sonra tedavi edildi.
Ayağında ve ağzında yaralar olduğu tespit edilen 4 yaşındaki boz ayı tedavisinin ardından yakalandığı domuz tuzağından kurtarılarak yeniden doğaya salındı.

Ayının 4 yaşlarında ve bozayı olduğunu belirten Veteriner Hekim Tolga Kandıralı, “Domuz bağına yakalanmış ayı ihbarı geldi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü olarak ayıyı kurtarmaya geldik. Ayıyı kurtarma operasyonunda jandarma, işçi arkadaşlar ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri olarak ayıyı yakalandığı domuz bağından teli keserek kurtardık. Pansumanlarını ve tedavisi yaparak yeniden doğaya bıraktık” dedi.

Yorumlar 3 Yorum Var
  • vakum 16.11.2021 20:38
    O kepçe nin müdahalesi neydi öyle..hayvanın iyi ki korkudan ödü patlamamış..Önce bayıltıp sonra kepçe kullanılamazmıydı..insanların güvenliği de yoktu.Ayı bir şekilde kurtulsa o kızgınlıkla en az 3 kişiyi parçalardı hani..
  • türk 16.11.2021 17:41
    Allah'tan uyuşturucu iğneleri var, aksi takdirde kafasına odunla vurup bayıltmayada çalışalbilirlerdi. Bizimkiler halen 20. yüzyılda yaşıyorlar.
  • Serdar 16.11.2021 16:29
    21.Yüzyilda Hayvan kurtarma operasyonuna bakin. Gülermisin aglarmisin.