Almanya'da darbe alarmı dünyada büyük ses getirdi. Modern Almanya'yı yok sayan aşırı sağcı örgütün, 700 yıllık bir hanedanın üyesi Prens Heinrich'i, darbe sonrası ülkenin başına geçirmeyi planlandığı ortaya çıktı.

Almanya'da Federal Başsavcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar arasında, yargıç olarak görev yapan ve aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partili (AfD) eski milletvekili Birgit Malsack-Winkemann ile örgütün lideri olduğu düşünülen iş insanı Heinrich XIII Prens Reuss da bulunuyor.

Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu olarak nitelendirilen ve 3 binden fazla güvenlik görevlisinin yer aldığı şafak baskınında, sorgulananlar arasında Alman ordusunun özel kuvvetleri KSK personeli de dahil özel eğitimli muvazzaf ve eski askerler de yer alıyor.

PRENS HEINRICH KİMDİR?

Gözaltına alınanlar arasında 700 yıllık eski aristokrat ailesinin üresi Prens Heinrich XIII Reuss da bulunuyor. Prens Heinrich'in darbe sonrası ülkenin başına geçmesi planlanıyordu.

Aşırı sağ görüşleriyle bilinen Prens Heinrich, imparatorluk şartlarının daha iyi olduğunu savunuyordu. Ruess Hanedanlığının üyelerinden olan Prens Heinrich'in ailesi Almanya'nın doğusunda bugün Thuringia eyaleti içerisinde yer alan toprakları uzun yıllar yönetti.

Ailenin bütün erkek üyeleri Heinrich olarak adlandırılıyor. Yüzyılın başında sıralama sıfırlanıyor. Yani Prens Heinrich XIII Reuss, ailenin 20. yüzyılda doğan 13. erkek üyesi.

SAVCILIK İDDİANAMESİNDEN DETAYLAR

Savcılığın iddianamesinde zanlılar, "Almanya'daki mevcut devlet düzenini değiştirerek, ana hatlarıyla oluşturulmuş kendi hükümet düzenlerini getirmeyi kendine hedef edinmiş terör örgütüne mensup kişiler" olarak nitelendirildi.

İddianamede, grup üyelerinin askeri araçlar kullanıp devlet yetkililerine şiddet uygulayarak gerçekleştirmeyi planladıkları eylemlere cinayet işlemenin de dahil olduğu belirtildi.

Savcılık iddianamesinde ayrıca söz konusu grup üyelerinin, mevcut Almanya sınırlarını tanımadıkları ve ülkeyi sözde bir "derin devletin" yönettiğine inandıkları, iktidarın ele geçirilmesiyle oluşturulacak bir "askeri kolun" asıl hedefe ulaşana kadar düzenin sağlanmasında yer almasını planladıkları ifade edildi. Ayrıca grup üyelerinin bu geçiş döneminde bazı ölümlerin olabileceğini bildikleri ancak sistem değişikliğinde bunları gerekli olarak görüldükleri belirtildi.

Grubun Kasım 2021'den itibaren darbe hazırlıklarına yoğunluk verdiği kaydedilen iddianamede, hazırlıklar içinde yönetim şeklinin planlanması, ekipman temini, atış eğitimi, yeni üye alımı gibi faaliyetlerin olduğu ifade edildi.

İddianamede yeni kurulacak ve Heinrich XIII Prens Reuss'un yönetimdeki "Konsey"de kimlerin hangi pozisyonda olacağı da detaylı şekilde yer aldı.

İddianamede ayrıca, dernek üyelerinin bireysel olarak küçük bir silahlı grupla Alman Federal Meclisine girmek için somut hazırlıklar yaptıklarına dair şüphelere de yer verildi.

Mevcut Alman hükümetini tanımayarak kendilerini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak tanımlayan grup üyeleri terör örgütüne üyelikten yargılanacak.

REİCHSBÜRGER NEDİR?

Kendilerini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak gören ve iç istihbaratın 2021 raporuna göre, 21 binden fazla kişinin yer aldığı grubun yüzde 5'ini aşırı sağcılar oluşturuyor.

2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır olan grubun Almanya'yı meşru bir devlet olarak tanımadığına yer verilen rapora göre, üyelerden bazıları monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken, bazıları da Nazi taraftarı. Bazı üyeler de Almanya'nın hala askeri işgal altında olduğuna inanıyor.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Yani 09.12.2022 18:38
    Prens doğru söylüyor. İmparatorluk şartları daha iyiydi elbette. Demokrasi bitmiş, insan özgürlüğü diye bir şey kalmamış. İnsanların ifade özgürlüğü yok. Türkiye olarak derhal endişemizi dile getirerek bir heyetle olayı yerinde incelemelidir. Ben ambargo koyma taraftarıyım, özellikle vosvogene( diye yazılır vosvogen diye okunur)
  • Gurbetci 08.12.2022 16:06
    Alin bak örnek olsun adamlarin polisin yetkisine bakin prensde olsun yasa disi isler böyle bastiriliyor ertesi gün yine günes normal doguyor Bizdekide kanun degisecekde savcilik arstircakda adam adalara geciyor ondan sonra tutuklayin diyorlar . Örnek alin biraz hainleri dinleyip birakmayin yetkinizi iyi ögrenin ne cekiyorsa bu vatan iş bilmez devlet görevlilerden çekiyor. Saygilar
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek