ABD'de bağımsız Senatör Bernie Sanders, İran ile İsrail arasında yaşanan gerilimin, Gazze'deki insanlık dramı ve felaketin göz ardı edilmesine yol açmaması gerektiğini vurguladı.

Sanders, Senato'da yaptığı konuşmada, Gazze'de yaşananları "dehşet verici" olarak nitelerken, ABD'nin Netanyahu hükümetine yardımlarını durdurması çağrısını yineledi.

Başta ABD olmak üzere dünyanın dikkatinin İran-İsrail gerilimine çevrildiğine işaret eden Sanders, "Umarım bu durum, Gazze'de şu an yaşanan ve eşi benzeri görülmemiş felaketin göz ardı edilmesine yol açmaz. Orada bir felaket yaşandığını göz ardı etmemeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Sanders, son 6 ayda Gazze halkının yüzde 5'inin öldürüldüğüne veya yaralandığına dikkati çekerek, "Ölenlerin veya yaralananların 3'te 2'si kadın ve çocuklar. Gazze nüfusunun yüzde 75'i evlerinden çıkarılmış durumda." ifadelerini kullandı.

ABD'nin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya askeri ve mali yardımları bir an önce durdurma çağrısını yineleyen Sanders, "Tavrımız net olmalı. Halihazırda yürüttükleri politikanın devam etmesi durumunda, Netanyahu hükümetine bir kuruş dahi verilmemeli." görüşünü bildirdi.

Sanders, ABD'nin tüm gücünü Gazze'de "acil bir ateşkes sağlamak" için harcaması gerektiği çağrısında bulunarak, bölgede yaşanan kıtlık ve insani dramın daha da genişlememesi için "büyük miktarlarda acil insani yardımın sevk edilmesi" gerektiğinin altını çizdi.

KAYNAK: AA

Yorumlar 10 Yorum Var
 • ÇAKMA 18.04.2024 16:03
  Amerikalı Senatör, "Global Çete kendi karşıtlarını da kurar ki...kontrol hep kendinde olsun" demişti.
 • Hasan 18.04.2024 10:04
  Bu adam vijdanlidir ama gel görki vijdansızlar daha çoktur amerikada
 • gomagene 18.04.2024 09:14
  İnsan heryerde insandır onların içindede insanlar var
 • MOLLA KASIM 18.04.2024 08:53
  Barbar Netanyahuyu kim durdurabilir ki? Bunu sadece Yahudi cemaati başarabilir. Türkiyedeki Yahudi cemaati harekete geçmeli. Susarak nereye kadar... Müslümanların yüreği yanarken...
 • Ertaç Akgün 18.04.2024 08:45
  İran sayesinde İsrail Filistin'e kara harekatını erteledi. İran'ın bu başarısı zorlarina gidiyor, o yüzde tiyatro diyorlar bazıları.
Daha fazla yorum görüntüle