FBI'ın ABD Eski Başkanı Trump'ın Mar-a-Lago'daki evini aramasından saatler sonra, destekçileri doğaçlama bir şekilde evinin önüne akın etti. Trump destekçileri ellerinde Trump bayrakları ile FBI'ın yaptığı baskını protesto etti.

Eski ABD Başkanı Donald Trump Manhattan'dayken FBI, Beyaz Saray'dan Florida'daki evi Mar-a-Lago'ya gizli kayıtları götürüp götürmediğine ilişkin bir soruşturmanın parçası olarak Trump'ın mülküne baskın düzenledi.

Trump yaptığı açıklamada, "Özel kasama bile girdiler!" dedi.

Üst düzey bir ABD'li yetkili , NBC'ye verdiği bilgilere göre arama sabahtan akşamın geç saatlerine kadar sürdü.

Yetkili bunun bir "baskın" olmadığını çünkü mülke kapısının kırılarak girilmediğini aktardı.

FBI, CIA'e bu konuda bilgi verdiğini fakat soruşturmaya dahil olmadığını belirten yetkili, "Belki mülke girişte erişimi kolaylaştırmış olabilirler sadece bu kadar" dedi.

Trump ve ABDli sağcılar, FBI'ın baskınını sert bir şekilde kınayan açıklamalarla siyasi zorbalık olarak değerlendirdi.

Verilen mesajlarda hükümet eleştirileri ayyuka çıkarken FBI'ı ilk defa hedeflerine aldılar.

FBI ve Adalet Bakanlığı, baskınla ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Cumhuriyetçiler, baskını Başkan Biden'ın potansiyel bir 2024 rakibine zarar verme niyetiyle yaptırdığını iddia etti.

Muhafazakar National Review sitesi, "Pasif bir Başkan'ın yönetimindeki kolluk kuvvetleri ABD tarihinde bir ilk olarak selefi ve 2024 rakibinin evine baskın yaptı." diyerek olayın büyüyeceğinin sinyallerini verdi.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi lideri Kevin McCarthy, baskınla ilgili "Bu durumu onaylaması gereken Adalet Bakanlığı, tahammül edilemez bir silahlı siyasallaşma durumuna ulaştı" dedi.

McCarthy, "Cumhuriyetçiler Meclisi geri aldığında, bu departmanı derhal denetleyeceğiz. Başsavcı Garland, belgelerinizi koruyun ve takviminizi temizleyin." ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçiler , çalınan belgelerin aranmasının böyle olağanüstü bir arama için yeterli bir zorunluluk olmadığını savunuyorlar.

Bu baskın ile ilgili kesin bir şey söylemek imkansız ama bilmediğimiz çok fazla nokta ilerleyen tarihlerde gün yüzüne çıkacak.

FBI'ın Trump'a yaptığı baskın hakkında bilinmeyenler:

- FBI'ın Trump'a yaptığı baskın hakkında bilinmeyenler:
- Baskının gerçek nedeni ne ve neden şimdi?
- FBI bu baskını haklı çıkaracak ne biliyor?
- Kim onayladı ve neden?
- Ajanlar ne aradılar ve ne buldular?
- Bu baskın eski Başkan'a karşı suçlamalara yol açacak mı?

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Kornelius 11.08.2022 10:16
    Lan ABD lan pelusi ziyaret etmeden önce gerekli savunma hazırlıklarını yaptınız mı ki ziyarete gittinizz Ukrayna'ya zaten desteği geç verdiniz.