Doğalgaza son bir yılda gelen zamlar, kışın en sert geçtiği aylardan olan ocakta faturalara da yansıdı. Marmara bölgesinde 500 TL'yi geçen faturalar doğu illerinde 750 TL'yi buldu. Faturaların yüksek geldiği bu dönemde vatandaşlar doğalgazdan tasarruf yöntemlerini araştırıyorlar... İşte doğalgazda tasarrufun püf noktaları.

Marmara Bölgesi’nde aylık tüketim bedeli 500 TL’ye ulaşırken; sert iklimin hâkim olduğu İç, Karadeniz ve Doğu Anadolu’daki illerde faturalar 750 TL’ye dayandı. Küçük ama etkili tedbirlerle enerji kaynaklarını verimli kullanan tüketiciler, doğalgaz faturasında yüzde büyük oranda tasarruf sağlayabiliyor.

-Ortamda ısı dağılımını sağlayan radyatörlerin önüne mobilya, üzerine saksı, çamaşır gibi eşyalar konulmamalı. Perdeyle kapatılmamalı.

-Radyatör ile duvar arasına ısı yalıtımı materyali konulması, sıcağın dışarı çıkmaması için önemli.

-Camlara film uygulayarak panjur kullanarak da içeriye soğuk girmesini ve ortamdaki ısının dışarı çıkmasını engelleyebiliriz.

- Radyatörler iki yılda bir yetkili tesisatçı tarafından temizlenmeli, suyu boşaltılmalı. İstenilen düzeyde ısı için termostatik vana tercih edilmeli.

- Sıcak suyun radyatöre geçişini kısarak, kombinin daha az çalışmasını sağlayabilirsiniz.

-Termostatı 1 derece düşük sıcaklığa ayarlayarak, faturadan yaklaşık yüzde 5 tasarruf yapabiliriz.

- Evden çıkarken kombiyi kapatmak yerine düşük ayara getirin. Sıfırdan kombiyi çalıştırmak daha fazla enerji tüketir.

 

Yorumlar 70 Yorum Var
 • indirim 16.01.2020 00:50
  kdv yi indirin doğalgazda, metreküp fiyatını düşürün!, vatandaşa 1.60 tl ye doğalgaz satıyorsunuz! hani ucuz ve ekonomikti bu doğalgaz her yer proje oldu mavi akım bilmem ne! ama vatandaşa her şey yüklenmeye devam bırakın tasarruf yapmayı biz biliyoruz zaten kısa kısa boğazımızdan indirim bekliyor vatandaş!
 • enes 15.01.2020 10:00
  doğalgaz yakmazsanız tasarruf etmiş olursunuz.
 • mustafa 14.01.2020 16:21
  Engelli can. Engelli olman düşünmene engel olmamalı, CB nin arayıp görüştükleri hep tesettürlümü. Hastalıklı bu insanlardan bıktım artık.
 • Vatan 14.01.2020 15:54
  En güzel yöntem odun sobasi
 • bahoç 14.01.2020 14:58
  ya marmarada ağlayanlar erzurumda ne yapar dersiniz
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek