Türkiye'nin sismik araştırma gemisi 'Oruç Reis' için NAVTEX ilan etmesinin ardından Antalya'nın Demre ilçesine demirlenen, Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait 2 fırkateyn ve 1 römorkör ayrıldı. Yunanistan'ın Meis Adası önünde bekleyen Yunan fırkateyni de adanın önüne gece geri döndü.

'Oruç Reis Gemisi'nin yapacağı sismik araştırmalar için NAVTEX ilan edilmesinin ardından Demre'nin Çayağzı Limanı açıklarında 10 Ağustos'tan bu yana Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait römorkör sabit olarak beklerken, 2 fırkateyn de dönüşümlü olarak bölgede seyre çıkıyordu. Geceleri 3 gemi de Demre'nin Çayağzı Limanı'nda demir atıyordu. Bugün öğle saatlerine doğru fırkateynler, arka arkaya yola çıktı ardından da römorkör, Çayağzı Limanı'ndan ayrıldı.
Fırkateynlerden biri ile römorkörün, denize açılarak, Antalya yönüne doğru yol aldığı görüldü. Diğer fırkateynin de Kaş yönüne doğru giderek, Kaş önlerinde dolaşmaya başladığı öğrenildi.

Öte yandan dün Meis Adası önünden ayrılan Yunan fırkateyninin gece geri döndüğü görüldü.

Yorumlar 5 Yorum Var
 • Vatandaş 16.08.2020 17:15
  Yunan adalarına ambargo uygulansın
 • Antalyalı 16.08.2020 17:06
  adaların normal şartlarda silahsız olması gerekli. şu an antalya tehtid altında. ve ayrıca tüm yunan adalarına türkiye izni vermezsek aç kalılar. mecbur adaları terkeder yunanistana döerler. adaların ekonomisi türk turizmi ve ihtiyaçlarını kıyı şeridindeki dükkan ve pazar yerlerinden karşılıyorlar.
 • Dermanbey 16.08.2020 16:52
  Yunanistan a helal olsun, adamlar 580 km den gelip Burnumuzun dibinde Savas Gemileri gezdiriyorlar,bizde bakiyoruz sonra cikip kiniyoruz vs.hani Vatozlari gönderip bunlari havaya ucuracaktik ne oldu??yok Geminin Burnu yara almis vs.birakin insanlari kandirmayi artik biktik ayni hikayeleri duymaktan...
 • Hacivat 16.08.2020 16:33
  Meis adasi ates altina alinip yunan gemisi batirilmalidir
 • bera 16.08.2020 16:26
  Mevziyi boş bırakmayın yunit neyin peşinde ise bizimkiler gidince damlamış.