Yunanistan'ın kuzeyinde bulunan stratejik Dedeağaç limanına ABD'li iki girişim grubunun talip olduğu belirtildi. Yunan Ekathimerini gazetesinin haberine göre, ABD'li ONEX ve Black Summit Financial Group, Dedeağaç Limanı'nın yüzde 67'sini ve Kavala'daki Filippos B limanını almak için teklifte bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı'nın son dönemde, Türkiye sınırına 60 km mesafede bulunan Dedeağaç'a yüklü miktarda askeri yığınak yaptığı biliniyor. ABD'nin Dedeağaç'ı hem Karadeniz stratejisi kapsamında Rusya'ya karşı hem de Yunanistan'ın en büyük limanını satın alan Çin'e karşı kullanmak istediği değerlendiriliyor. ABD'nin bir hedefinin de, Dedeağaç üzerinden Türk Boğazları'nı gözetlemek olduğu değerlendiriliyor. Uzun süredir Dedeağaç'taki limanı askeri kullanıma açmak ve genişletmek için çalışmalar yürüten Amerikalılar, bölgeye yeni nesil radar sistemi kurma kararı almıştı. ABD Ordusu geçtiğimiz aylarda bölgeye yüzlerce zırhlı araç ve asker konuşlandırdı.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • MsK 22.02.2021 16:09
    Hazırlık yapıyorlar bizim de hazırlık yapmamız şart oldu öncelikle deniz sonra hava en son kara harekatı yapmak için tatbikatları sıklaştırmamiz lazım
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek