Karadeniz'deki doğal gaz keşfiyle ilgili konuşan Bakan Dönmez, 'İthal ettiğimiz gaza göre çok daha ucuza mal edeceğiz.' dedi. Doğu Akdeniz'de gaz bulunduğu iddiasını da değerlendiren Dönmez, "Akdeniz'de şu an 8. sondajın yapıldı. Bazı gaz akışları okuyoruz. Bazı emareler var. Ekonomik olması ve bunun sürekliliği de çok önemli. Doğu Akdeniz'de doğal gaz bulunduğu an açıklarız, emin olmamız lazım" dedi.

2023'TE VATANDAŞIN HİZMETİNE SUNULACAK

Doğal gaz keşfinde 320 milyar metreküpü yukarı doğru revize etmeyi düşünüyoruz. Mühendislik bilgisi dışında herhangi bir bilgiyi paylaşmıyoruz. 2023 yılında bu gazı şebekeye bağlayıp vatandaşların hizmetine sunacağız. 

Bu saha Türkiye Petrolleri’nin yüzde 100’üne sahip olduğu bir saha. Bundan sonra ilave kuyuların açılması için şüphesiz dışarıdan yapım hizmeti alabiliriz. En uygun teklifleri değerlendirmek suretiyle yaptıracağız. Bazı işleri kendi içimizde çözüme kavuşturacağız. Petrol endüstrisine yakın olanlar bilir ki bu işler dışardan temin edilir. Bu işlerin tamamını kendi içinizde çözmeye başladığınızda maliyetler artar. Hangisi ekonomik olacaksa kurum lehine o şekilde devam ediyoruz. Sondaj hizmetleri, testler için hizmetler var. Onlardan da hizmet alabiliyoruz, tüm dünyada da öyle.

Yorumlar 0 Yorum Var
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek