Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şener ve ekibi, 20 Eylül'de 5.1 büyüklüğündeki depremin meydana geldiği Bor ilçesine bağlı Obruk Köyü'nde incelemelerde bulundu. Prof. Dr. Şener, bölgede bulunan Hasan Dağı'nın aktif bir volkan olduğunu belirterek, depreme neden olup olmayacağı konusunda araştırmalar yaptıklarını söyledi.

Ekibiyle birlikte Bor ilçesine bağlı Obruk Köyü'nde incelemelerde bulunan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şener, 20 Eylül'de meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından 41 artçı sarsıntının meydana geldiğini ifade etti.

DAĞ DURDUĞU SÜRECE GAZ ÇIKACAK

Bölgedeki Hasan Dağı'nın aktif bir volkan olduğunu ve depremde etkisi olup olmadığını araştırdıklarını dile getiren Şener, şunları söyledi
Hasan Dağı'nın en son patladığı tarih, Çatalhöyükte yapılan arkeolij kazılarda insanlar tarafından çizilmiş duvar resimlerinde kayıtlı. M.Ö. 6500 yılı. Dolayısıyla biz 10 bin senede volkanik faaliyet olduğu zaman aktif volkan diyoruz dolayısıyla Hasan Dağı da bu bağlamda aktif bir volkan. Şu an uykuda ama 5.1 büyüklüğündeki depremin Hasan Dağı volkanizmasını etkileyeceği konusunda konuşmak çok iddialı bir konu olur. Burada incelemeler yapacağız.

Sosyal medyada çıkan gaz çıkışı videoları var. Hasan Dağı'nın kraterine yakın. Aşağı yukarı 3 bin metre yükseklikte. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) yapmış olduğu çalışmalarda o gazların bütün kimyasallarını araştırmış durumda. Hasan Dağı durduğu sürece o gazlar oradan çıkacak. Korkulacak bir şey yok hafif bir deprem. Yörede de fazla hasar ve can kaybı yok. Jeolojik incelemeler yapacağız.

Yorumlar 13 Yorum Var
 • 16BS 24.09.2020 00:27
  bir volkanımız eksikti o da oldu !..
 • Vatandaş 24.09.2020 00:03
  Gaz var bu dağda inceleme yapılması lazım
 • Serdengeçti 23.09.2020 23:40
  Niğde de bizim Aksaray da bizim....ayırıma gerek yok işbirliğine ihtiyaç var...
 • .......... 23.09.2020 22:48
  Yarıçapı 15 km çevresi boşaltılmalı,,,,,,,
 • Butik 23.09.2020 21:58
  Hasan Dağı M.Ö.6500 de çok şiddetli patlamış olmalı.Yetkililerin bastığı yerler kuş uçumu 10-15 km belki daha fazla,gözenekli volkanik ponza taşıyla kaplı görünüyor.Patlama zaman aralığı çok fazla görünüyor.Ve yanardağ bacası bir tane değil arka arka bir kaç tane baca var .Yavaş atın çiftesi pek olur derler,Dağı iyi takip etmek gerekiyor.
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek