10 gün süren, 63 bin hektarlık alanı küle çeviren ve 6 kişinin hayatını kaybettiği Manavgat yangınının etkileri silinmeye devam ediyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum öncülüğünde afet sırasında hasar alan evlerinin yerine yöresel mimariye uygun olarak TOKİ tarafından konutlar yapılarak hak sahiplerine teslim ediliyor. Haber7 muhabiri Yavuz Selvi ile kameraman Mutlu Şahin de Manavgat'a giderek son gelişmeleri yerinde gözlemleme imkanı buldu.

TOKİ UZMANI: 'CENNETTE GİBİYİZ' DİYENLER VAR

TOKİ Antalya ili Uygulama Uzmanı Murat Çolak projede gelinen son noktayı ve yapılanları açıkladı. Çolak, "28 Temmuz 2021 tarihinde meydana gelen yangın afetinde Antalya ilinin dört ilçesinin 44 mahallesi etkilenmiştir. Yangının ilk gününden itibaren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile sahada çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız.  itibaren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde yürütülen hasar tespit çalışmalarının akabinde  toplu konut idaresi olarak biz de yöresel mimariye uygun projeler üretmeye ve konutların yapılacağı alanı tespit etmeye başladık.  Bu çalışmaları hızlıca tamamladık ve konut ile ahır ihaleleri gerçekleştirdik.  Günümüz itibari ile 907 adet konut, 5 adet köy konağı, 3 adet cami, 1 adet şadırvan ve 1 adet okul tadilatı gerçekleştirilmiştir.  Bunun yanında 400 tane de ahırın yapımını başlanılmıştır.  Bunlardan 530 adet konut 2 adet köy konağı, 1 adet şadırvan, 1 adet okul ve 200 ahırın yapımını tamamlanarak afetzede vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur. Kalan konut ve sosyal tesislerimiz de tamamlama aşamasındadır. Ramazan Bayramı'na kadar inşallah büyük bir çoğunluğunu teslim etmiş olacağız. Konutlarımız yöresel mimariye uygun yangına ve depreme dayanıklı olarak tasarlanmıştır.  Afetzede vatandaşlarımızın haklarına göre, ahır veya depodan kaynaklı iki katlı, diğerleri tek katlı olarak yapılmıştır.  Konutlarımızın üzerinde tamamen yanmaz taş yünü ve üzeri taş kaplama , onun üzerinde çimento esaslı fibercement malzemesi ve doğramalarımız alüminyüm doğrama, çelik kapılarımız ise kompozit yapıdır.  Afetzede vatandaşlarımız huzur içerisinde oturmaktadırlar. Halk gayet memnun, 'cennette gibiyiz, bunu hayal edemiyorduk' diyen var." açıklamalarında bulundu.

"HER ŞEYİYLE DÖRT DÖRTLÜK"

Mehmet Uysal ve Gülsüm Uysal yangın sonrasında evleri ağır hasar alması sonucunda yıkıldı. Çiftin evi daha sonra TOKİ tarafından yapılarak kendilerine teslim edildi. Deprem sonrası yaşadıklarını anlatan Mehmet amca şunları söyledi:

Yangın, tabii büyük bir acı.  Allah kimsenin başına vermesin. Tabii zor günler ve sıkıntılar yaşadık. O acılardan sonra kendimizi toparlamaya başladık. Daha sonra devletimiz sağ olsun, evleri yapacağına söz verdi. İnşaat yapmak da kolay değil. Felaket felaket üstüne geliyor. Şu anda memnunuz, devletimiz sayesinde, TOKİ sayesinde bizlere oturacak evler yaptılar.  Kendi imkanımla 'yapsam' desem, zor yaparım. Allah razı olsun yaptılar. Çok güzel ev yapmışlar. Isı yalıtımlı bir ev. Bizim kendi yaptırdığımız evlerde izolasyonumuz yoktu. Sıcak ve soğuğu geçirmeyen çok güzel bir ev.  Bir sorun olduğu zaman şeflerimize söylüyoruz, geliyor ve yapıyorlar.  Kullanmasını bilen herkes için iyidir. Her şeyiyle dört dörtlük.

"ALLAH DEVLETİMİZDEN RAZI OLSUN"

Mehmet Coşar ve Rukiye Coşar'da yangın sonrasında yaşadıklarını anlattı. Bu yangında biz buradan kaçtık diyen Mehmet amca, "Manavgat'ta çocuklarım vardı, onların yanına giderek kaldık.  Daha sonra biz yerimize geldik. Evler yandığı için yıktılar. Buraya Murat Kurum bakanımız geldi. Evime baktı 'burada seni bırakmam' dedi. Sağ olsun devletten de milletten de. Devlet bize 38.200 TL yardım geldi. Ufak tefek dışarlardan geldi. Burayı bir sene içerisinde teslim ettiler.  Bu evlerden de memnunuz.  Allah bin kere devletten razı olsun.  


Fatma Güzel de evi yangından etkilenen arasında yer alıyor. Güzel yaşadıklarını ve yeni evi hakkında ise, "Allah'a şükür, memnunuz. Bir sıkıntımız yok. Geçen yıl bu zamana göre binlerce şükür.  Evimiz 13 ayda yapıldı. Ben yangında burada değildim, yaylada idim." dedi.

 

Yorumlar 4 Yorum Var
 • Kâmil 05.04.2023 14:58
  Allah cc. insanlığı ve tabiatdaki tüm canlıları, her türlü doğal afetten, savaştan, tüm olumsuzluklardan korusun İmrendim doğrusu
 • Turk 05.04.2023 13:31
  Bodrumdaki villalar gibi olmus ,caddeler evler duzenli cok guzel olmus.
 • Ertürk 05.04.2023 13:27
  Allahına kurban Reis bir insan ömründe bir ev yapıyor Reis ise bir senede 11 il yapıyor yananların evi sel basanların evi deprenzedelerin evi Allah ömrüne ömür versin chp lilerin ömrünü alsın sana versin diyecem ama onların ömürleride yaramaz onların ömürlerini alırsan onlara benzen Allah onların ömürlerini kısaltsın
 • Almanya Ercan 05.04.2023 11:55
  Daha ne olsun arkadas
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek